Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chińczycy wysyłają okręty. Co na to Japończycy?

0
Podziel się:

Siedem chińskich okrętów zauważono we wtorek w pobliżu japońskich wód terytorialnych, niedaleko Okinawy.

Chińczycy wysyłają okręty. Co na to Japończycy?
(AP/Fotolink/East News)

Siedem chińskich okrętów zauważono we wtorek w pobliżu japońskich wód terytorialnych, niedaleko Okinawy - poinformowało ministerstwo obrony Japonii w sytuacji, gdy trwa konflikt dyplomatyczny na linii Tokio-Pekin o wyspy na Morzu Wschodniochińskim.

_ - Japoński samolot ustalił, że około godz. 7 rano czasu lokalnego (około północy czasu polskiego) siedem chińskich okrętów znajdowało się 49 km na południowy wschód od wyspy Yonaguni w prefekturze Okinawa _ - poinformował przedstawiciel resortu obrony Satoshi Morimoto, cytowany przez AFP.

Jak sprecyzował, jednostki _ przemieszczały się w kierunku północnym, z Oceanu Spokojnego na Morze Wschodniochińskie _.

Według japońskiego ministerstwa obrony, wśród chińskich okrętów były dwa niszczyciele, dwie fregaty, dwa okręty ratunkowe dla łodzi podwodnych oraz jednostka zaopatrzeniowa.

Chińskie jednostki pojawiły się w rejonie japońskich wód terytorialnych w momencie, gdy trwa konflikt dyplomatyczny o administrowane przez Japonię i położone nieco bardziej na północ wyspy Senkaku, do których prawa roszczą sobie również Chiny.

Spór o bezludne Senkaku (chiń. Diaoyu) zaostrzył się od ich nacjonalizacji przez Japonię na początku września. Prawa do nich rości sobie także Tajwan, który 25 września wysłał w pobliże spornych wysp flotyllę ok. 60 kutrów rybackich i jednostek obrony wybrzeża.

Senkaku leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten konflikt trwa już kilka wieków W białej księdze opublikowanej przez Biuro Informacji Rady Państwa oskarżono japońskie władze o jednostronne kroki w sprawie wysp, zwłaszcza poprzez rozciągnięcie nad nimi państwowej kontroli.
Chiny stawiają ultimatum? Napięcie rośnie Chiny nie będą tolerowały naruszania swej suwerenności - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Chin Zhang Zhijun na spotkaniu z przedstawicielem Japonii.
Chiny wpłynęły na japońskie wody terytorialne Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)