Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińscy hakerzy włamali się do systemu Pentagonu

0
Podziel się:

Hakerzy chińskiej armii włamali się w czerwcu do systemu komputerowego Pentagonu, co było najbardziej udanym atakiem tego typu na amerykańskie Ministerstwo Obrony.

Chińscy hakerzy włamali się do systemu Pentagonu
(PAP/EPA)

Hakerzy chińskiej armii włamali się w czerwcu do systemu komputerowego Pentagonu, co było najbardziej udanym atakiem tego typu na amerykańskie Ministerstwo Obrony - poinformował "Financial Times", powołując się na anonimowych przedstawicieli władz w Waszyngtonie.

Pentagon potwierdził zamknięcie części systemu komputerowego w biurze szefa resortu obrony Roberta Gatesa, ale nie chciał podać, kto stoi za włamaniem do sytemu - pisze londyńska gazeta.

| REKLAMA | [ ( http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gif ) ] Czytaj dalej(http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,9175179,wiadomosc.html#czytajdalej) |
| --- | --- |

"Financial Times" dowiedział się od obecnych i byłych przedstawicieli amerykańskich władz, że "wewnętrzne śledztwo wykazało, iż atak (na system) nastąpił ze strony Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W)".

Według gazety jeden z przedstawicieli władz USA powiedział, że Pentagon bardzo dokładnie określił źródło włamania do systemu. Chińskie MSZ odmówiło komentarza w tej sprawie.

Jak zaznacza "FT", "chińska armia regularnie sonduje amerykańskie sieci wojskowe, a Pentagon szeroko bada sieci chińskie". Przedstawiciel USA podkreślił, że "czerwcowe włamanie (do systemu Pentagonu) podniosło obawy na nowy poziom, gdyż pokazało, iż Chiny mogą zakłócić systemy w istotnym momencie". "ChAL-W pokazała, że może przeprowadzić ataki, które uszkodzą nasz system (...) oraz, że może w sytuacji konfliktu powtórnie wejść i spowodować zakłócenia na bardzo dużą skalę" - cytuje "FT" byłego przedstawiciela amerykańskich władz.

Dodaje on, że "armia włamała się do sieci amerykańskich przedsiębiorstw obronnych i zespołu doradców". "Hakerzy z wielu miejsc w Chinach przez kilka miesięcy badali system Pentagonu zanim pokonali jego zabezpieczenia".

Gazeta przypomina, że podczas niedawnej podróży Angeli Merkel po Chinach niemiecka kanclerz poruszyła z premierem tego kraju Wen Jiabao kwestię rzekomego elektronicznego szpiegowania niemieckich tajemnic rządowych przez chińskich hakerów.

Sprawa wprowadzenia chińskich programów szpiegowskich do komputerów kilku instytucji rządowych w Niemczech, w tym urzędu kanclerskiego oraz trzech ministerstw, została ujawniona przez niemiecką prasę tuż przed rozpoczętą pod koniec sierpnia wizytą Merkel w Chinach. Jak podał tygodnik "Der Spiegel", nie ujawniając źródeł informacji, chińscy hakerzy związani z wojskiem mieli dostać się do sieci komputerowych niemieckich rządowych instytucji, infekując je programem szpiegowskim.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)