Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińska gospodarka dogania japońską

0
Podziel się:

Kraj Środka zrewidował swój wzrost PKB w 2008 roku z 9 do 9,6 procenta.

Chińska gospodarka dogania japońską
(Robert Scoble/CC/Flickr)

Produkt Krajowy Brutto w Chinach w ubiegłym roku wyniósł 4,6 biliona dolarów - podaje agencja Bloomberg, powołując się na chińskie biuro statystyczne. Tymczasem według Banku Światowego PKB Japonii wyniosło 4,9 biliona dolarów.

W tym roku, jak podają źródła rządowe, wzrost PKB w Chinach będzie wciąż bardzo wysoki i wyniesie ponad 8 proc.

Ubiegłoroczny wzrost o 9,6 proc. może imponować, zwłaszcza gdy porównać go z innymi gospodarkami na świecie: poniżej 1 proc. w Stanach Zjednoczonych, 1,2 proc. w Japonii, czy 6,7 proc. w Indiach.

ZOBACZ TAKŻE:

David Cohen, ekonomista cytowany przez agencję Bloomberg podkreśla, że bardzo ważnym czynnikiem napędzającym chińską gospodarkę jest ciągła migracja ludzi ze wsi do miast, z sektora rolniczego do przemysłu i usług.

*ZOBACZ TAKŻE: Powrót bessy nam nie grozi. Nie przez Chiny. Pekin: Musimy zwiększyć popyt wewnętrzny*

Na początku grudnia, chiński rząd ogłosił, że utrzymanie obecnej polityki podatkowej i bodźce monetarne mają na celu zwiększenie popytu wewnętrznego i zmniejszenie uzależnienia od eksportu.

Ostatnie dane dotyczące sprzedaży detalicznej wskazują, że konsumenci zwiększyli wydatki.

Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) ogłosiło, że w listopadzie sprzedaż wzrosła aż o blisko 16 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ceny również poszły w górę, po raz pierwszy od 10 miesięcy.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)