Notowania

chiny
07.09.2012 12:50

Chińska linia kredytowa. Oferują 10 miliardów dolarów

Chiny przygotowały strategię rozwoju współpracy z 16 państwami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zhang chunlei - Imaginechina/FOTOLINK/AP/East News)

Chiny przygotowały strategię rozwoju współpracy z 16 państwami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polską. W Pekinie zakończyła się konferencja inaugurująca nowy mechanizm, dzięki któremu państwa środkowoeuropejskie mogą zwiększyć wymianę gospodarczą z Chinami oraz kontakty w takich dziedzinach jak turystyka czy edukacja.

Podczas spotkania w Pekinie przedstawicielom 16 państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie przedstawiono konkretnej oferty współpracy. W kwietniu tego roku podczas forum inwestycyjnego w Warszawie premier Chin zapowiedział m.in. otwarcie linii kredytowej dla państw środkowoeuropejskich w wysokości 10 mld dolarów oraz powołanie funduszu inwestycyjnego.

Konkrety mają pojawić się w nadchodzących miesiącach - mówi Polskiemu Radiu ambasador RP w Pekinie Tadeusz Chomicki. _ - Po rozpoznaniu konkretów i szczegółów chińskiej oferty dojdzie do przełożenia jej na konkretne projekty gospodarcze, naukowe, akademickie _ - mówi dyplomata.

W jego opinii stworzenie osobnej platfromy współpracy z Europą Środkowo-Wschodnią daje wyraźny sygnał dla chińskich instytucji i przedsiębiorstw. _ - To jest tak naprawdę sformułowanie hasła wewnątrzchińskiego Go Europe, a konkretnie - Go Central and Eastern Europe _ - dodaje Tadeusz Chomicki. W nowym mechaniźmie współpracy uczestniczy 16 państw, w tym 6 spoza Unii.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzęsienia ziemi w Chinach. Są pierwsze ofiary Trzęsienie ziemi w Chinach. Wstrząsu o sile 5,7 stopnia w skali Richtera nawiedziły dziś przed południem czasu lokalnego położoną na południu Chin prowincję Yunnan.
Ten kraj nie chce pomocy od MFW. Powód? Premier Węgier Viktor Orban odrzucił ewentualność skorzystania przez jego kraj z kolejnej linii kredytowej w wysokości 15 mld dolarów.
Chiny będą potrzebować ponad 5 tys. samolotów do 2031 roku Według Boeinga, największego dostawcy samolotów pasażerskich do Chin, linie lotnicze tego kraju do 2031 roku będą potrzebowały 5260 nowych samolotów.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz