Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chińska ofensywa - szturmem biorą Niemcy

0
Podziel się:

Wśród inwestorów zagranicznych Państwo Środka zajmuje już czwarte miejsce.

Chińska ofensywa - szturmem biorą Niemcy
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

Coraz więcej chińskich koncernów inwestuje w Niemczech - wśród inwestorów zagranicznych Państwo Środka zajmuje już czwarte miejsce.


Obecność w Chinach jest dla niemieckich koncernów już od dawna obowiązkiem - jednak coraz częściej obowiązuje to także w drugą stronę.

Dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych Huawei inwestuje właśnie 200 mln euro w rozbudowę swojej europejskiej centrali, którą przeniesiono z Londynu do Düsseldorfu. Huawei świadczy usługi na rzecz koncernów telekomunikacyjnych jak T-Mobile i Vodafone.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;inwestuja;w;niemieckie;marki,234,0,677098.html) Polskie firmy inwestują w niemieckie marki

Producent maszyn budowlanych Sany Industries zainwestował 100 mln euro w budowę zakładów w niemieckim Bedburgu, a obsługująca fracht lotniczy chińska firma Link Global Logistics kupiła położone w Meklemburgii lotnisko Schwerin-Parchim, które obsługuje samoloty frachtowe przybywające bezpośrednio z Chin.

Firmy jak Huawei, Sany i Link Global są dopiero zwiastunem fali chińskich inwestorów, mówią eksperci ds. gospodarki, finansiści i ekonomiści. Studium IBM-Plant Location International (IBM-PLI) pokazuje, że wśród inwestorów zagranicznych w Niemczech Chiny znajdują się już na czwartym miejscu, wyprzedzając w 2009 roku Wielką Brytanie i Japonię.

W swoim studium IBM-PLI uwzględnia jedynie nowe inwestycje, bez przejęć firm istniejących. Według innych rankingów Chiny zajmują drugie miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Niemczech, zaraz za USA.

_ - Ofensywa chińskich inwestorów w Niemczech będzie kontynuowana _, uważa Roel Spee, szef IBM-PLI. _ - Chińczycy szukają lokalizacji produkcyjnych w różnych sektorach przemysłu - _dodaje. O tytuł chińskiego przyczółka w Niemczech walczy Hamburg i Düsseldorf.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;beda;oszczedzac;choc;prognozy;sa;lepsze,57,0,675385.html) Niemcy będą oszczędzać, choć prognozy są lepsze

Z powodu portu przewagę miał tradycyjnie Hamburg, jednak w ostatnim czasie prestiżowy sukces odniósł także Düsseldorf, gdzie zlokalizowano europejską centralę Huawei. Swoją centralę ma w Düsseldorfie także konkurencyjny koncern ZTE, a centrum dystrybucji przeniósł tam z Hamburga producent artykułów gospodarstwa domowego Midea. W Düsseldorf ma swoje siedziby już 280 chińskich przedsiębiorstw.

Już od lat chiński rząd robi wszystko, by stać się mocarstwem także w sektorze inwestycji zagranicznych - zwiększa to międzynarodowe wpływy i uspokaja rządy państw, którym przeszkadza tani eksport z Chin. W 2009 roku chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały za granicą 56 mld euro. Za trzy lata inwestycje zagraniczne maja wynieść 100 mld euro.

W opracowanym przez IBM-PLI rankingu najważniejszych inwestorów Chiny zajęły w ubiegłym roku miejsce ósme. Z ankiety Chińskiej Rady Promocji Handlu Międzynarodowego wynika, że w ciągu najbliższych dwóch do pięciu lat 61 procent szefów chińskich przedsiębiorstw planuje rozszerzyć działalność swoich firm poza granice kraju.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)