Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
senkaku
04.11.2012 10:31

Chińskie okręty po raz dziewiąty koło spornych wysp Senkaku

Chińskie okręty wpłynęły w południe (godzina 2.00 czasu polskiego) w 22-kilometrową strefę otaczającą wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim (nazywanym w Chinach Diaoyu).

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Cztery chińskie okręty patrolowe wpłynęły dziś na wody terytorialne spornych wysp Senkaku - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Jest to dziewiąty incydent tego typu po wykupieniu we wrześniu przez Japonię wysp od prywatnego właściciela.

Chińskie okręty wpłynęły w południe (godzina 2.00 czasu polskiego) w 22-kilometrową strefę otaczającą wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim (nazywanym w Chinach Diaoyu).

Japoński wiceminister spraw zagranicznych Chikao Kawai _ zaprotestował wobec ambasadora Chin Chenga Yonhhui przeciwko kolejnemu wtargnięciu chińskich okrętów na japońskie wody terytorialne i powtarzaniu się tych aktów, które pogarszają klimat między obydwoma krajami _ - podało w komunikacie MSZ w Tokio.

Spór o bezludne Senkaku zaostrzył się od nacjonalizacji części z nich przez Japonię na początku września. Po ogłoszeniu przez władze w Tokio decyzji o wykupieniu wysp, od lat administrowanych przez Japonię, w Chinach dochodziło do antyjapońskich protestów.

Senkaku leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziwne zasady współpracy Kanady z Chinami Właśnie wchodzi w życie negocjowana od 18 lat kanadyjsko-chińska umowa dotycząca promocji i ochrony inwestycji zagranicznych.
Budują superkomputer. Zobacz, co potrafi Aktualny rekord wydajności należy do amerykańskiego superkomputera IBM Titan. Chińczycy zamierzają go pobić.
Chcą więcej Chińczyków. By kupowali... Władze Francji i Niemiec otworzyły w Pekinie wspólne centrum wizowe.
Tagi: senkaku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz