Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na świecie
12.08.2011 12:18

Chiny apelują do USA i UE o kontrolę długu publicznego

Chiny są zaniepokojone kryzysem finansowym w Unii Europejskiej i wzywają zarówno UE, jak i Stany Zjednoczone do ograniczenia długu publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

Chiny są zaniepokojone kryzysem finansowym w Unii Europejskiej i wzywają zarówno UE, jak i Stany Zjednoczone do ograniczenia długu publicznego - poinformował w piątek minister handlu Chen Deming.

Na spotkaniu ministrów handlu z Azji Południowo-Wschodniej Chen zaapelował do władz Stanów Zjednoczonych i Europy, dwóch największych partnerów handlowych Chin, o odpowiedzialność i przywrócenie dyscypliny fiskalnej.

_ - Popieramy wysiłki stabilizacyjne podjęte przez poszczególne kraje, ale mamy nadzieję, że te kraje podejmą także kroki, by kontrolować proporcję długu publicznego, a także inne większe zobowiązania _ - oświadczył chiński minister.

_ - Niepokoją nas również nowe wyzwania stojące przed krajami europejskimi w sierpniu i wrześniu _ - wskazał, nie rozwijając tematu.

Komentarz Chena następuje po wcześniejszych obawach wyrażanych przez Pekin, którego rezerwy walutowe, warte 3,2 bln USD, składają się z dolarów i euro. Światowe rynki finansowe chwiały się w minionym tygodniu w reakcji na pogłębiający się kryzys zadłużeniowy krajów europejskich i po obniżeniu po raz pierwszy w historii ratingu wiarygodności kredytowej USA.

Obecny na spotkaniu amerykański przedstawiciel ministerstwa handlu Demetrios Marantis zapewnił, że USA są na drodze ku zwiększeniu dyscypliny fiskalnej, w następstwie decyzji o podniesieniu ustawowego limitu zadłużenia.

Chen oświadczył też, że w dłuższej perspektywie nie zmieni się chińska polityka względem juana, którego kurs jest - zdaniem partnerów handlowych Chin - sztucznie zaniżany przez władze w Pekinie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t128924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;o;usa;polityka;psuje;gospodarke,194,0,888002.html) Nie kryją pogardy: Chłopaczki z Waszyngtonu Obniżenie wiarygodności amerykańskich obligacji rządowych oznacza kryzys nie tylko ekonomiczny, ale również polityczny - pisze chińska prasa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t85949.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przelom;miedzy;waszyngtonem;i;pekinem,172,0,825516.html) Przełom między Waszyngtonem i Pekinem? Głównym tematem dwudniowego szczytu ma być uwolnienie kursu juana, amerykański deficyt i prawa człowieka w Chinach.
Tagi: kryzys na świecie, chiny, usa, dolar, finanse, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz