Notowania

zdjęcia satelitarne
03.08.2013 16:34

Chiny budują lotniskowiec - na dowód zdjęcia satelotarne

Projekt, o którym spekulowano wcześniej i oficjalnie dementowano, to punkt zwrotny w asertywnej polityce Pekinu na wodach Azji i planach rozciągnięcia militarnego potencjału poza granice Chin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Chiny przystąpiły do budowy lotniskowca - twierdzi The Times, powołując się na zdjęcia satelitarne ze stoczni na wyspie Changxing w Szanghaju i ekspertów grupy badawczej IHS Jane's. Według gazety może to oznaczać przyspieszenie chińskich ambicji morskich.

_ Projekt, o którym spekulowano wcześniej i oficjalnie dementowano, to punkt zwrotny w asertywnej polityce Pekinu na wodach Azji i planach rozciągnięcia militarnego potencjału poza granice Chin _ - napisał _ Times _.

_ Struktura części jednostki widoczna w Changxing nie przypomina żadnego z komercyjnych statków będącego w trakcie budowy na sąsiednich dokach _ - stwierdza raport IHS Jane's.

Niewykluczone, że jednostka będzie zbudowana w kilku częściach w różnych miejscach, a następnie złożona.

We wrześniu 2012 r. Pekin wprowadził do służby lotniskowiec używany głównie do szkolenia załóg i pilotów dla nowej generacji lotniskowców, które będą zbudowane w Chinach. Lotniskowiec Liaoning, zakupiony w nieukończonym stanie od Ukrainy pod koniec lat 90. , to były radziecki okręt Wariag (wcześniejsza nazwa Riga), przeholowany do Chin i tam wyposażony.

_ Times _ przypomina, że chiński kontradmirał Song Xue w niedawnej publicznej wypowiedzi powiedział, że przyszły chiński lotniskowiec _ będzie większy i zdolny do przewożenia większej liczby samolotów _ niż ukraiński, ale zaprzeczył, by już teraz budowano go w stoczni Changxing.

Na Pacyfiku stacjonują dwie amerykańskie morskie grupy bojowe z dwoma lotniskowcami.

Czytaj więcej w Money.pl
To pierwszy taki raport o Chinach Rząd Chin przedstawił raport na temat obronności.
Chińczycy się zbroją. Mają nowy lotniskowiec W oświadczeniu ministerstwa podkreślono, że lotniskowiec będzie odgrywał istotną rolę w obronie suwerennych interesów państwa.
100 czołgów wjechało do stolicy Sinkiangu Armia chińska skierowała na półtorej godziny do centrum miasta kolumny pojazdów opancerzonych oraz tysiące żołnierzy.
Tagi: zdjęcia satelitarne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz