Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje w ue
31.01.2013 16:46

Chiny chcą inwestować w UE. Choć wskazują problemy

Chińskie firmy planują zwiększyć inwestycje w UE, gdyż jest ona uważana za bardziej atrakcyjną niż kraje Ameryki Północnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Chińskie firmy planują zwiększyć inwestycje w UE, gdyż jest ona uważana za bardziej atrakcyjną niż kraje Ameryki Północnej, choć nie aż tak jak większość rynków wschodzących - wynika z badania opublikowanego przez Izbę Handlu UE w Chinach.

Aż 97 proc. spośród 74 chińskich przedsiębiorstw, które odpowiedziały na ankietę Izby, zadeklarowało chęć dalszego inwestowania na obszarze Unii Europejskiej. Mniej więcej cztery firmy na pięć (82 proc.) zapewniało, że chce w przyszłości przeznaczyć na to większe sumy niż to było do tej pory.

45 proc. ankietowanych firm uważa, że klimat do inwestowania jest tak samo korzystny w UE, jak i w Ameryce Północnej. 33 proc. przedsiębiorstw ocenia, że rynek europejski jest bardziej atrakcyjny niż północnoamerykański, a 21 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania Izby Handlu UE w Chinach.

Z kolei UE przyciąga mniej inwestorów z Chin niż Afryka, Bliski Wschód, czy Ameryka Łacińska, lecz warunki do prowadzenia biznesu uważane są za lepsze niż w Azji Południowo-Wschodniej, pomimo dużej populacji chińskiej w tym regionie świata.

- Chińczycy _ poszukują nowych rynków na wprowadzenie swoich produktów _, przez cały czas _ zdobywając technologie i doświadczenie _, których nie mogą nabyć w Chinach kontynentalnych - oświadczył szef Izby David Cucino podczas prezentacji wyników badania.

UE jest jednak postrzegana jako rynek trudny z powodu kłopotów z uzyskaniem wiz dla chińskich pracowników i _ problemów związanych z prawem pracy _ - wynika z badania.

40 proc. chińskich inwestorów mówi o przeszkodach niezwiązanych z przepisami, różnicach kulturowych np. na poziomie _ stylu zarządzania _; 37 proc. firm wskazuje na trudności związane z kosztami pracy, a 32 proc. - z ryzykiem zmian.

Więcej niż co piąte przedsiębiorstwo chińskie działające w UE twierdzi, że ma problem _ z pozyskaniem i zatrzymaniem wykwalifikowanego personelu _; tyle samo narzeka na brak popularności swej marki, a 15 proc. ubolewa, że w UE _ chińskie inwestycje są generalnie źle postrzegane _.

W 2012 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne Chin wzrosły o 28,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - do 77 miliardów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
USA wzmocnią kontrolę chińskich inwestycji? Do ściślejszej kontroli inwestycji chińskich w USA wezwała w swoim dorocznym raporcie komisja doradzająca Kongresowi.
Chiński gigant chce wejść na polski rynek Jeden z największych koncernów budowlanych na świecie zaczynał w Azji i Afryca. - _ Uważamy, że to dobry moment, by wejść na rynek europejski _ - powiedział Wang Xiaoguang, wiceprezes CCCC International.
Chiny szykują ekspansję nad Wisłą? Rozmowy Chiny intensyfikują współpracę z Europą Środkowo-Wschodnią.
Tagi: inwestycje w ue, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz