Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny chcą pożyczyć 10 mld dolarów państwom Azji Środkowej

0
Podziel się:

W ten sposób chcą wzmocnić współpracę gospodarczą w regionie. Tak walczą o dominację.

Chiny chcą pożyczyć 10 mld dolarów państwom Azji Środkowej
(ec.europa.eu)

Zapowiedź takich pożyczek zgłosił prezydent Chin Hu Jintao. Pożyczki będą miały na celu wsparcie kooperacji gospodarczej w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy, której szczyt kończy się dziś w Pekinie.

Pożyczki te mają być również wykorzystane do promocji rozwoju państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) - powiedział szef chińskiego państwa w drugim dniu szczytu tej regionalnej organizacji.

Hu wezwał zrzeszonych w SzOW, w tym Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan, do zwiększenia wzajemnych konsultacji w łonie SzOW, która ma - jak to ujął - _ utajony, olbrzymi potencjał gospodarczy _. Apelował o bliższą współpracę handlową i inwestycyjną, a także w dziedzinie finansów, transportu, energetyki, telekomunikacji i rolnictwa.

Według doniesień anglojęzycznej chińskiej gazety _ China Daily _, inwestycje Państwa Środka w innych państwach członkowskich SzOW przekroczyły w 2011 r. 20 miliardów dolarów, podczas gdy handel z nimi wzrósł do 100 miliardów dolarów (dziewięciokrotny wzrost od 2001 r.). Prezydent Chin wezwał również do zwiększenia czujności - jak to ujął - jeśli chodzi w sprawy _ terroryzmu, separatyzmu i ekstremizmu _, nie precyzując jednak, co miał na myśli.

Władze ChRL często oskarżają _ separatystyczne grupy i ekstremistów religijnych _ w Sinkiangu o ataki na policję i obiekty rządowe. Muzułmańscy Ujgurzy stanowią ponad 40 procent liczącej 21 mln ludności Sinkiangu. Są jednak większością na południu regionu. Wielu protestuje tam przeciwko ingerowaniu władz w kulturę i religię autochtonów. W lipcu 2009 r. doszło do zamieszek między Ujgurami a Chińczykami w stolicy Sinkiangu Urumczi. Według oficjalnych danych zginęło wtedy co najmniej 197 osób, w większości narodowości chińskiej.

SzOW to organizacja regionalna, grupująca oprócz Chin i Rosji także Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. W zamyśle jej animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej. Jak oczekiwano, na szczycie w Pekinie członkowie organizacji zgodzili się, aby Turcja uzyskała status partnera, a Afganistan dołączył do grupy państw-obserwatorów.

Czytaj więcej o chińskiej gospodarce
Fabryka świata coraz droższa. Nowy raport 63 proc. unijnych przedsiębiorstw działających na terenie Chin planuje dalsze inwestycje.
Szturmują Polskę. Przejmą wielkie firmy? Bank ocenia, że chińskie firmy mogą być też zainteresowane udziałem w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, w tym sektora petrochemicznego, energetycznego, maszynowego, farmaceutycznego.
Chiny zagrożą światowej gospodarce. 10 przyczyn Zobacz, jak hamowanie chińskiej gospodarki odbije się na reszcie świata i na Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)