Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny chcą wzmocnić bezpieczeństwo w sieci. Walka z "wrogimi siłami"

0
Podziel się:

Przedstawiciel chińskich władz nie wymienił z nazwy żadnego kraju, ale od lat kwestia szpiegostwa internetowego kładzie się cieniem na stosunkach między Chinami i USA.

Chiny chcą wzmocnić bezpieczeństwo w sieci. Walka z "wrogimi siłami"
(Trebaffetti/iStockphoto)

Chiny muszą wzmocnić środki bezpieczeństwa w internecie, ponieważ _ zamorskie wrogie siły _ wykorzystują go do _ atakowania i rozsiewania plotek _ - podały chińskie media, powołując się na wypowiedź urzędnika ds. regulacji w internecie.

Wang Xiujun, zastępca dyrektora chińskiego biura ds. internetu, podkreślił, że bezpieczeństwo polityczne jest kwestią podstawową - donosi gazeta _ Renmin Ribao _ (Dziennik Ludowy), oficjalny organ propagandowy Komunistycznej Partii Chin.

_ - Teraz zamorskie wrogie siły wykorzystują internet jako główny kanał do penetrowania Chin i zniszczenia nas _ - powiedział Wang. Dodał, że siły te stosują określenie _ wolność w internecie _, by _ dokonywać wielokrotnych ataków, rzucania oszczerstw i rozsiewania plotek w celu podkopania stabilizacji i bezpieczeństwa narodowego w naszym kraju _.

Wang wskazał, że przypadek byłego współpracownika służb wywiadowczych USA Edwarda Snowdena pokazał, iż _ kilka krajów wykorzystało swą wyższość, jeśli chodzi o internetowe źródła i technologię informacyjną, ażeby przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę inwigilację internetu, by ukraść olbrzymią liczbę tajemnic politycznych, gospodarczych, wojskowych i handlowych _.

Przedstawiciel chińskich władz nie wymienił z nazwy żadnego kraju, ale od lat kwestia szpiegostwa internetowego kładzie się cieniem na stosunkach między Chinami i USA. Strony wzajemnie oskarżają się o szpiegostwo gospodarcze - wskazuje Reuters.

Według Snowdena Amerykanie od 2009 r. namierzyli setki celów w Chinach. Twierdzi on, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) namierza routery będące najważniejszymi ogniwami systemu komputerowego, co daje dostęp do setek tysięcy komputerów bez potrzeby włamywania się do każdego z nich osobno. Wśród celów inwigilowanych przez NSA w Chinach i w Hongkongu wymienił urzędników, uczelnie, firmy i studentów.

W Chinach regularnie dochodzi do aresztowań osób krytycznie wypowiadających się na temat partii oraz rządu, a gazety i internet podlegają cenzurze. Agencja Reutera zwraca uwagę, że od kiedy w 2013 r. prezydent Xi Jinping objął władze, zintensyfikowano działania mające na celu dławienie wolności słowa w internecie.

W Państwie Środka internet jest promowany jako narzędzie w biznesie i edukacji, jednak zakazane są w nim treści uważane za wywrotowe lub nieprzyzwoite. Blokowane są m.in. zagraniczne strony należące do obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz Tybetu oraz niektóre portale informacyjne. Popularne na świecie portale społecznościowe jak Facebook i Twitter, czy portal YouTube są w Chinach zablokowane, a Chińczycy w dużym stopniu korzystają z ich rodzimych odpowiedników.

Kontrolę sieci zwiększono po wybuchu protestów, które doprowadziły do upadku rządów w Egipcie i Tunezji (arabska wiosna).

Czytaj więcej w Money.pl
Iran złagodzi cenzurę w internecie - _ Inteligentne filtry będą blokować dostęp tylko do witryn uznanych przez Teheran za niemoralne _ - poinformował minister informacji Mahmud Waezi.
Mężczyzna zatrzymany za wpisy w internecie Chińskie władze zatrzymały mężczyznę, który publikował w internecie teksty poważnie szkodzące wizerunkowi kraju za granicą - poinformowała policja.
Niemcy chcą rozbić monopol Google'a Chodzi o to, by zapobiec wypieraniu konkurencji przez internetowego giganta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)