Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny największą na świecie potęgą handlową

0
Podziel się:

W 2013 roku wymiana handlowa państwa środka, po raz pierwszy przekroczyła wartość 4 bln dolarów.

Chiny największą na świecie potęgą handlową
(ChinaFotoPress/Yang Xi/East News)

W 2013 roku wymiana handlowa państwa środka po raz pierwszy przekroczyła wartość 4 bln dolarów - wynika z opublikowanych w danych celnych, przytaczanych przez agencję Xinhua.

W 2013 r. wymiana handlowa wyniosła 4,16 bln dolarów. 7,6-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r. jest jednak niższy od rządowego celu 8 procent, o którym poinformowano na początku ubiegłego roku. Chiński eksport wzrósł w 2013 r. o 7,9 proc. do 2,21 bln dolarów, a import - o 7,3 proc. do 1,95 bln dolarów.

Nadwyżka handlowa zwiększyła się o 12,8 proc. i wyniosła prawie 260 mld dolarów - powiedział rzecznik Zarządu Generalnego Ceł, Zheng Yuesheng.

_ Jest prawie potwierdzone, że Chiny w ubiegłym roku po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone i stały się światowym liderem w zakresie handlu towarami _, z wyłączeniem usług - dodał Zheng. Agencja AFP zauważa, że amerykańskie dane za rok 2013 nie zostały jeszcze opublikowane.

Według Zhenga handel z Unią Europejską, największym partnerem handlowym Chin, wzrósł o 2,1 proc. do 559,1 mld dolarów. Eksport wyniósł 339 mld dolarów, a import 220 mld dolarów. Wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła o 7,5 proc. do 521 mln dolarów, a z krajami należącymi do Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) - o 10,9 proc. do 443,6 mld dolarów.

Jak pisze agencja Xinhua, eksport, wraz z sprzedażą detaliczną i inwestycjami, był jednym z trzech głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Chin.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)