Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny odrzucają raport Pentagonu. "Nie zaniżamy wydatków wojskowych"

0
Podziel się:

Z oficjalnych danych wynika, że budżet wojskowy Chin w 2013 roku wyniósł 119,5 mld dolarów. A jednak...

Chiny odrzucają raport Pentagonu. "Nie zaniżamy wydatków wojskowych"
(Xinhua News/East News)

Chiński resort obrony całkowicie odrzuca coroczny raport Pentagonu - podała agencja Xinhua. _ Dokument ten jest daleki od faktów, zawiera zarzuty dotyczące celów chińskiej modernizacji wojskowej i wielkości wydatków na obronę _ - pisze Xinhua. Raport ignoruje pokojową politykę obronną Chin - dodano.

Chińskie ministerstwo obrony kategorycznie zaprzeczyło, jakoby władze zaniżały o 20 proc. wydatki wojskowe swojego kraju. O tym, że budżet wojskowy Pekinu jest wyższy, niż wynika z oficjalnych danych, napisał Pentagon w opublikowanym w czwartek raporcie.

Chiny, będące drugą po Stanach Zjednoczonych potęgą wojskową, mają też drugi co do wielkości budżet wojskowy. Mimo to wydatki Pekinu na obronność są znacznie niższe od wydatków Waszyngtonu na ten cel.

Z oficjalnych danych wynika, że budżet wojskowy Chin w 2013 roku wyniósł 119,5 mld dolarów. Z kolei raport amerykańskiego ministerstwa obrony głosi, że w rzeczywistości chodzi o sumę 145 mld dolarów.

Amerykański budżet obronny w 2013 roku wyniósł 495,5 mld dolarów, nie licząc 82 mld przeznaczonych na prowadzenie wojny w Afganistanie - pisze agencja AFP. Według innych danych budżet ten przekroczył 600 mld dolarów.

Według Pentagonu oraz zachodnich ekspertów rzeczywiste wydatki wojskowe Pekinu znacznie przekraczają oficjalne kwoty. Nie po raz pierwszy chińskie władze są oskarżane o minimalizowanie tych kosztów.

Jak pisze agencja AFP, budżet wojskowy Chin w ostatnich latach rósł w szybszym tempie niż PKB kraju. Chiny budują coraz bardziej udoskonaloną broń i prowadzą prace nad coraz bardziej symbolicznymi programami, np. nad budową co najmniej dwóch lotniskowców, myśliwców przewagi powietrznej czy pocisków, które mogą dosięgnąć okręty wojenne oddalone o tysiące kilometrów.

Jednocześnie Pekin utrzymuje, że chińskie technologie wojskowe są o wiele mniej rozwinięte od amerykańskich. Chiny podkreślają też, że jedynym celem modernizacji chińskiej armii jest _ obrona narodowa _. Stanowisko to jest coraz częściej kwestionowane, w czasie gdy Chiny coraz głośniej mówią o swoich ambicjach morskich i terytorialnych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)