Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny oskarżają USA o handlowy protekcjonizm

0
Podziel się:

Chiny zarzuciły w czwartek Stanom Zjednoczonym protekcjonizm i brak woli współpracy w handlu, apelując jednocześnie o liberalizację amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu nowoczesnych technologii.

Chiny oskarżają USA o handlowy protekcjonizm
(PAP/EPA)

Chiny zarzuciły w czwartek Stanom Zjednoczonym protekcjonizm i brak woli współpracy w handlu. Zaapelowały jednocześnie o liberalizację amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu nowoczesnych technologii.

Liberalizacja przepisów w tym względzie miałaby stanowić receptę na rozwiązanie kwestii rosnącej nadwyżki Chin w wymianie handlowej z USA. W zeszłym roku amerykański deficyt w handlu z Chinami wyniósł - według waszyngtońskich danych - 235 mld dolarów.

"W ostatnim czasie strona amerykańska podejmowała szereg działań, świadczących o coraz silniejszych tendencjach protekcjonistycznych" - oświadczył przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Handlu Wang Chao.

ZOBACZ TAKŻE:Chiny: 60 osób skazanych za plotkowanie w internecie
Jego zdaniem, amerykańskie działania oznaczają odchodzenie od prowadzonej przez USA przez ostatnie 23 lata polityki traktowania Chin na równi z innymi partnerami, nie mającymi statusu państw o gospodarce rynkowej.

Wypowiedź ta - zdaniem agencji AP - dotyczy antydumpingowych przepisów, wprowadzanych w USA od listopada zeszłego roku. Wszczęte w USA śledztwo dotyczy w sumie 500 chińskich przedsiębiorstw i eksportowanych przez nie do USA towarów o wartości 860 mln USD.

Jednym z wysuwanych wobec USA zarzutów, przedstawionych w czwartek w Pekinie, była też kwestia "przesadzonych wątpliwości na temat jakości chińskich produktów".

Zdaniem Wang Chao, zniesienie restrykcji w eksporcie takich towarów przez USA byłoby najlepszym sposobem zmniejszenia rosnącego amerykańskiego salda ujemnego w handlu z Chinami.

"Nawet jeśli chcemy kupować towary w USA, nie możemy dostać tego, czego chcemy" - powiedział Wang.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)