Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Premier wzywa do zwiększenia krajowej konsumpcji

0
Podziel się:

Jednym z celów jest również utworzenie 9 milionów nowych miejsc pracy w miastach. Dla porównania w zeszłym roku utworzono ich aż 12,21 milionów.

Chiny: Premier wzywa do zwiększenia krajowej konsumpcji
(ec.europa.eu)

Do zwiększenia krajowej konsumpcji w celu utrzymania rosnącej gospodarki chińskiej w momencie, gdy zagraniczne rynki wciąż pozostają słabe - * *wezwał w parlamencie * *premier Chin Wen Jiabao (na zdjęciu).

W przemówieniu inaugurującym doroczną sesję plenarną Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Jiabao zapowiedział, że rząd planuje wzrost gospodarczy na poziomie 7,5 proc. Według chińskiego premiera, zwiększenie spożycia krajowego jest _ kluczowe _ dla przyszłości Chin.

Jiabao zapowiedział również zwiększenie wydatków na opiekę społeczną, wzrost dochodów dla osób o średnich i niskich zarobkach, rozszerzenie zakresu udzielania kredytów konsumenckich, czy podniesienie subsydiów do rolnictwa. Blisko 50 proc. liczącej 1,3 miliarda populacji Chin mieszka na terenach wiejskich, zależnych od rolnictwa.

Jednym z celów jest również utworzenie 9 milionów nowych miejsc pracy w miastach. Dla porównania w zeszłym roku utworzono ich aż 12,21 milionów.

Chiny chcą także kontynuować restrukturyzację przemysłową, _ rozbić monopole _ i _ zachęcić kapitał prywatny do wejścia w sektor kolejowy, energetyczny, telekomunikacyjny, szkolnictwo i opiekę medyczną _ - mówił Wen Jiabao.

Sesja plenarna chińskiego parlamentu potrwa 10 dni i jest to ostatnia sesja przed zaplanowanym na jesień zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który ma wynieść do władzy nowe pokolenie przywódców.

Według opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu Banku Światowego i rządowego think tanku z Pekinu Development Research Center, Chinom potrzebna jest nowa strategia gospodarcza, skoncentrowana na redukowaniu wpływów państwa w biznesie i wolnorynkowych reformach.

Autorzy raportu prognozują, że do 2015 r. wzrost gospodarczy Chin zwolni z obecnych 9 proc. do 5 lub 6 proc., reformy stają się zatem pilne. Obecnie w rządzącej partii komunistycznej toczy się debata na temat kierunków rozwoju gospodarki kraju.

Czytaj więcej o gospodarce Państwa Środka
Bank Światowy alarmuje: Chiny czeka kryzys Ratunkiem mogą być tylko drastyczne reformy - podkreślają autorzy raportu. Inaczej to równia pochyła.
Ekspert: Chiny czeka olbrzymia recesja - _ Chiny osiągnęły imponujące wskaźniki wzrostu, ale przyjęty w tym kraju model wzrostu prowadzi do skażenia środowiska, nieefektywnego rozdziału środków, nadmiaru inwestycji i forsowaniu eksportu kosztem spożycia krajowego _ - zaznaczył Charles Grant.
Chiny chcą wesprzeć Europę. Będą inwestycje Prezydent Chin Hu Jintao oświadczył, że jego kraj jest przygotowany do zacieśnienia współpracy z Unią Europejską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)