Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny próbują zmniejszyć import stali

0
Podziel się:

Przemysł stalowy chce uniezależnić się od dostaw rudy z importu.
Wielkie firmy przenoszą produkcję za granicę.

Chiny próbują zmniejszyć import stali
(LHOON/CC/Flickr)

Chiński przemysł stalowy próbuje uniezależnić się od dostaw rudy z importu. Rośnie wydobycie surowców w chińskich kopalniach. Wielkie przedsiębiorstwa przenoszą produkcję za granicę.

Wiceprezes Stowarzyszenia Chińskiego Przemysłu Stalowego Wang, poinformował podczas konferencji dotyczącej chińskiej rudy żelaza, że uzależnienie rodzimego hutnictwa od importu, stale spada.

W 2009 r. ponad 70 proc. tego surowca sprowadzano z zagranicy, a w 2011 r. import wyniósł już tylko 60 proc. Stało się tak za sprawą dynamicznego wzrostu rodzimego wydobycia oraz przeniesienia produkcji stali chińskich przedsiębiorstw do hut zlokalizowanych przy największych zagranicznych kopalniach rud np. w Australii.

W ostatnich latach światowy rynek hutnictwa żelaza zdominowany jest przez trzy wielkie koncerny (Mittal - Indie, Hebei Steel i Bao Steel - oba Chiny). Pomimo spadku popytu na stal, spowodowanego kryzysem gospodarczym w Europie i zmniejszoną dynamiką wzrostu gospodarczego w Azji, koncerny utrzymują ceny stali na dość wysokim poziomie. Z drugiej strony, wzrost cen surowców energetycznych przyczynił się do podniesienia kosztów wydobycia rud żelaza. Utrudniło to znacznie funkcjonowanie chińskim przedsiębiorstwom, uzależnionym od rynku surowców. Pod presją trzech gigantów, pozostali producenci zmuszeni są do szukania oszczędności i zmniejszenia uzależnienia od rudy importowanej.

Ograniczenie importu rudy żelaza zostało wpisane do planu strategicznego związku 77 chińskich hut stalowych. Związek ten w 2011 r. wypracował zysk brutto 14 mld dolarów, co stanowi 4,51 proc. spadek w stosunku do roku poprzedniego. Największe przedsiębiorstwa grupy odnotowały obniżenie zysku o 2,4 proc., a 8 firm poniosło straty w łącznej wysokości ponad 520 mln dolarów. Główną przyczyną spadku koniunktury jest rosnąca cena rudy żelaza.

Według danych Urzędu Statystycznego w końcu 2010 r. wielkość zagranicznej produkcji stali chińskich przedsiębiorstw wynosiła 150 mln ton, a w 2011 r. zwiększono ją o dodatkowe 30 mln ton. Przenoszenie produkcji za granicę rozpoczęło się w 2008 r. i obecnie proces ten ulega dalszej intensyfikacji. Pozwoli to chińskiemu przemysłowi stalowemu odzyskać rentowność przy zwiększonej produkcji.

W ostatnich latach w Chinach bardzo dynamicznie rośnie wydobycie rud żelaza. W 2005 r. wynosiło ono 420 mln ton, a w 2011 r. osiągnęło poziom 1 mld 330 mln ton. Oznacza to ponad 20 proc. przyrost w skali roku, co przekłada się na dodatkowe 65 mln ton stali rocznie. Chiny są od lat liderem na światowym rynku produkcji stali. W 2011n r. wyprodukowały 683 mln ton.

W 2012 r. cena 1 tony rudy żelaza sprowadzanej do Chin może osiągnąć poziom 150 dolarów. Chińscy analitycy przewidują jednak, że przy malejącym popycie na stal, w ciągu roku cena rudy może spaść do około 110 dolarów.

O sytuacji w Chinach czytaj w Money.pl
Milionerów ubywa. Bankierzy próbują ich ratować Wszystko przez kryzys finansowy. Bankowcy apelują o dywersyfikację inwestycji finansowych.
Wybuchła awantura. Policja zabiła 12 osób? Z kolei chińskie media informują, że to grupa awanturników zabiła 10 osób.
Chińczykom zabrakło pilotów Pierwsze chińskie prywatne linie lotnicze Spring Airlines planują otwarcie sieci połączeń między krajami południowo-wschodniej Azji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)