Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny sprzeciwiają się broni nuklearnej na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się

Chiny nie chcą, by jakikolwiek kraj Bliskiego Wschodu był w posiadaniu broni nuklearnej.

Chiny sprzeciwiają się broni nuklearnej na Bliskim Wschodzie
(ec.europa.eu)
bDZuRgbV

Taką deklarację * *chiński premier Wen Jiabao złożył prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi, który przebywa z wizytą w Pekinie.

Wen powtórzył stanowisko Pekinu, według którego _ irańska kwestia nuklearna powinna być rozwiązana na drodze dyplomatycznej w bezstronny sposób _.

Ahmadineżad przebywa w stolicy Chin, gdzie ma wziąć udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) z udziałem m.in. prezydentów Chin i Rosji, Hu Jintao i Władimira Putina.

bDZuRgbX

Chiny i Iran blisko współpracują w handlu i sektorze energetycznym. Pekin wielokrotnie oponował, gdy Stany Zjednoczone zabiegały o nałożenie ostrzejszych sankcji gospodarczych na Teheran w celu poskromienia jego ambicji nuklearnych.

Zachód podejrzewa, że Iran dąży do pozyskania broni atomowej; Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma wyłącznie cywilny charakter.

Ahmadineżad wygłosił także wykład na pekińskim uniwersytecie. W zakamuflowanej krytyce Stanów Zjednoczonych oświadczył, że _ wilk rozpętał kilka wojen wspólnie z syjonistycznym reżimem i uciska naród palestyński _. Prezydent wezwał Chiny, by wraz z Iranem promowały pokój na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów impas ws. Iranu. Nie widzą powodu, by... Władze Iranu nie widzą powodu, by zawiesić wzbogacanie uranu do 20 procent. Z takim postulatem wystąpiły światowe mocarstwa podczas rozmów z Iranem.
Brytyjczycy szykują się do wojny z Iranem? Brytyjscy ministrowie dyskutują rolę, jaką kraj miałby odegrać w czasie ewentualnej konfrontacji militarnej na Bliskim Wschodzie.
Chcą zakazać broni jądrowej. Wszystkim Chiny nawołują do dokonania dalszej drastycznej redukcji ich arsenałów nuklearnych.
bDZuRgcy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)