Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Trwa burzenie starego Pekinu

0
Podziel się:

Wkrótce ze starego Pekinu zniknie kilkadziesiąt domów wokół pochodzących z XIII wieku Wieży Dzwonu i Wieży Bębna na północnym krańcu głównej arterii miejskiej.

Chiny: Trwa burzenie starego Pekinu
(stan/CC/Flickr)

Wkrótce ze starego Pekinu zniknie kilkadziesiąt domów wokół pochodzących z XIII wieku Wieży Dzwonu i Wieży Bębna na północnym krańcu głównej arterii miejskiej. Na miejscu tradycyjnych miejskich domostw ma według mieszkańców powstać kompleks turystyczny.

Hutongi to wąskie uliczki jednopiętrowych budynków zorganizowanych wokół wspólnego wewnętrznego dziedzińca - siheyuan. W ciągu ostatnich 25 lat znikają jedna po drugiej, całymi kwartałami.

Zanika tradycyjny styl domostw i styl życia związany z tym typem kształtowania przestrzeni: dziedzińcem, miniogródkami i księżycowymi bramami - okrągłymi otworami w murach dzielących przestrzeń. Mur zapewnia prywatność, ale daje też możliwość wyboru - ludzie w hutongach mogą żyć tak blisko z sąsiadami, jak chcą lub separować się.

Projekt przebudowy dzielnicy Wieży Bębna ma częściowo na celu remont wymagających tego budynków - informują ogłoszenia zapowiadające wykwaterowanie mieszkańców. Według prasy wyburzonych zostanie 130-500 domów.

Przymusowe wysiedlenia w Chinach wielokrotnie były u źródeł buntów. Ludność często oskarża władze lokalne o działanie na korzyść deweloperów i inwestorów i nielegalne bogacenie się kosztem wykwaterowanych.

Krytycy nowych projektów urbanistycznych twierdzą, że Pekin jest stopniowo pozbawiany swego dziedzictwa kulturowego. Siheyuan to tradycyjna jednostka zabudowy w Chinach od ponad 3 tys. lat. Hutongi zaś, które pojawiły się w Chinach w XII wieku, są charakterystyczne dla Pekinu.

_ - Od lat wiedzieliśmy, że to nadchodzi, ale teraz, kiedy rozklejono plakaty, nie mamy już nic do zrobienia, jak tylko sobie pójść - lamentuje Ma Yong, który prowadzi sklep z pamiątkami niedaleko domu. - Kiedy zobaczyłem te ogłoszenia, wpadłem w rozpacz _. Sklep i dom zostaną wyburzone.

Mieszkańcy mogą negocjować wysokość odszkodowania z biurem wyburzeń i relokacji, które powołały władze. Za metr kwadratowy można uzyskać kwotę 40 tys. juanów (4900 euro).

Jednak _ liczni ludzie sprzeciwiają się; 40 tys. juanów to nie dość, wystarczy popatrzeć na ceny mieszkań w Pekinie _ - mówi kierownik kawiarni w pobliżu Wieży Bębna. Według niego ludzie domagają się 150 tys. juanów za metr kwadratowy (18 300 euro). Inni zadowalają się oferowaną kwotą.

_ - Wzięliśmy pieniądze _ - wyjaśnia 51-letni Zhou Li, który w ten weekend szykuje się ze swymi rodzicami do przeprowadzki spod Bramy Dzwonu na przedmieścia. Na pytania agencji AFP przedstawiciele biura odmówili odpowiedzi.

Likwidacja hutongów została zapoczątkowana w czasach Mao Zedonga. Jeszcze w 1949 roku było ich 7 tysięcy, a pod koniec lat 80. zostało tylko 3600. Do początków naszego wieku przetrwały 2 tysiące, a w grudniu 2005 roku doliczono się już tylko 60.

Czytaj więcej w Money.pl
Wkrótce otwarcie najdłuższej linii kolei Trasa - o długości 2294 km - połączy Pekin z Kantonem. 15-składowy pociąg będzie jeździć z prędkością powyżej 300 km/h.
Zaskakująca chińska oferta dla Włochów Pekin chce sfinansować wstrzymaną budowę mostu, który ma połączyć Kalabrię z Sycylią. Most ma kosztować co najmniej 8,5 miliarda euro.
Coraz więcej ofiar po trzęsieniu ziemi Dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi jest ponad 700 tysięcy ludzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)