Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Chochołowski
|

Chochołowski: Drogi powinno się budować tak, jak Orliki

0
Podziel się:

Nawet jeśli ich budowę wymyślono dla kolegów, to i tak zyskała młodzież.

Chochołowski: Drogi powinno się budować tak, jak Orliki

Władza potrafi zrobić coś dobrego i nieprawdą jest, że nic nie robi. Dzięki rządowej inicjatywie mamy już 1,5 tysiąca Orlików. A że ponoć przy okazji paru kolegów zarobiło? Nie zawsze ważna jest motywacja, często liczy się efekt. Jeśli program budowy boisk został wymyślony dla kolegów, to i tak w ostatecznym rozrachunku z jego efektów korzysta młodzież.

Podobnie jak z Orlikami, można załatwić reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych. Teraz są złe i minister Fedak dąży do ich likwidacji, a minister Rostowski potrzebuje pieniędzy, więc chętnie sięgnie do kieszeni przyszłych emerytów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t98687.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bronislaw;komorowski;krolem;wpadek;2010,139,0,744843.html) Bronisław Komorowski królem wpadek 2010
Jak uchronić nasze pieniądze przed zakusami polityków? Muszą oni czuć interes w dobrze prosperujących OFE. Powinni wprowadzić do nich swoich kolegów. Aby przy okazji przyszłym emerytom nie zrobić krzywdy, powinni być oni wynagradzani w zależności od osiąganych wyników.

Wtedy ze strony OFE byłaby presja na władzę, aby nie tylko ich nie likwidować, ale tak zmienić przepisy, żeby mogły znacznie aktywniej zarządzać gromadzonymi pieniędzmi. Władza nie mogłaby się oprzeć znajomym (parę telefonów, spotkań na cmentarzach) i pieniądze przyszłych emerytów byłyby efektywnie zarządzane, kto wie, może nawet zmieniono by proporcje i mniej szło by do ZUS-u, a więcej do OFE.

Dzięki tej prostej sztuczce, wszyscy byliby zadowoleni. Koledzy by zarobili, przyszli emeryci nie zostaliby ograbieni, a zatem władza mogłaby liczyć na wdzięczność i znajomych, i wyborców.

Jeśli podejrzenia co do kulis budowy Orlików okażą się prawdziwe, to mamy też rozwiązanie fiaska programu budowy dróg ekspresowych. Widać beneficjantami drogowego programu są niewłaściwe firmy. Gdyby mogły zyskać te _ dobre _, to i na tym polu byłby sukces na skalę 1,5 tysiąca Orlików. I - paradoksalnie - znów niezależnie od motywacji do działania, w ostatecznym rozrachunku zyskaliby kierowcy.

Czytaj więcej na temat poruszanych w felietonie zagadnień:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t112586.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/skandal;wokol;orlikow;jest;list;do;prokuratury,103,0,744551.html) Skandal wokół "Orlików". Jest list do prokuratury PiS i SLD wskazują na nieprawidłowości przy tworzeniu projektów boisk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzy;sprzeczne;pomysly;na;ofe;jutro;wyrok,111,0,744815.html) Trzy sprzeczne pomysły na OFE. Jutro wyrok Doradcy premiera chcą obniżenia składek, Fedak i Rostowski ich zawieszenia, a Boni obligacji emerytalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t86629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;tnie;pieniadze;na;drogi;na;co;zabraknie,94,0,743518.html) Rząd tnie pieniądze na drogi. Na co zabraknie? Odcinki autostrad A1 i A2 i obwodnica Puław - to tylko niektóre inwestycje, które się opóźnią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t34124.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gora;ignorancja;i;manipulacje;fedak;zniszcza;emerytury,150,0,598166.html) Góra: Ignorancja i manipulacje Fedak zniszczą emerytury

Autor felietonu jest dziennikarzem Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)