Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cięcia budżetowe. Kogo dotkną najbardziej?

0
Podziel się:

Rząd najmocniej ściął wydatki na: politykę rodzinną, sportowców i badania naukowe.

Cięcia budżetowe. Kogo dotkną najbardziej?
(kprm.gov.pl)

Rząd najmocniej ściął wydatki na: politykę rodzinną, sportowców i badania naukowe. Sejm poznał skalę cięć w budżecie.

Przedstawiony w Sejmie przez ministra Jacka Rostowskiego projekt nowelizacji budżetu zakłada deficyt większy o 9 miliardów złotych i radykalne cięcia wydatków. Zgodnie z projektem, państwowa kasa wyda w tym roku o 21 miliardów złotych mniej, niż pierwotnie planował resort finansów.

Kto na cięciach straci najwięcej? Nominalnie największe oszczędności, bo aż 10,5 miliarda da ograniczenie rezerw celowych. Dziesięciocyfrowe kwoty minister Rostowski chce też obciąć z wydatków na transport (3 mld), na obsługę krajowego długu (2,1 mld), wojewodom (1 mld) i na sprawy wewnętrzne (1 mld).

Kwoty nie obrazują jednak tego, kto cięcia odczuje najbardziej. *Money.pl *sprawdził, gdzie cięcia zaproponowane przez resort finansów będą najboleśniejsze.

pozycja budżetu skala cięć w procentach kwota cięć w mln zł
Rezerwy celowe 30,71 10585,4
Transport 22,15 3011,7
Sprawy rodzinne 17,75 0,8
Kultura fizyczna i sport 13,37 41,7
Nauka 12,22 605,0
Turystyka 10,63 5,2
Gospodarka wodna 10,26 43,7
Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 10,00 2,9
Wyższy Urząd Górniczy 10,00 5,6
Regionalne izby obrachunkowe 10,00 10,3
Państwowa Agencja Atomistyki 10,00 9,0
Budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa 9,61 102,5
Gospodarka morska 9,04 41,3
Urząd Zamówień Publicznych 9,01 1,8
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego 8,50 203,0

źródło: Ministerstwo Finansów

Pod pojęciem rezerw celowych, które ucierpią najbardziej zarówno w ujęciu procentowym, jak i nominalnym kryje się aż 27 pozycji.

Do zera zostały zredukowane rezerwy, które miały być wykorzystane na dofinansowanie badań naukowych czy na leczenie choroby Pompego. Jednak najwięcej rząd chce zaoszczędzić na finansowaniu wspólnej, unijnej polityki rolnej i rybackiej oraz programów operacyjnych a także na kontraktach wojewódzkich i programie budowy i napraw dróg lokalnych. Tylko ta jedna, duża pozycja została zmniejszona o prawie 7 miliardów złotych, do poziomu 16,4 miliarda.

Drugie pod względem skali, oszczędności transportowe *są jedynie papierowe. Dotyczą przesunięcia finansowania budowy dróg z budżetu na Krajowy Fundusz Drogowy. *
Oszczędności dotkną również _ środków na zwiększenie dotacji celowych na realizację świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego _. Z 1,4 miliarda złotych zostanie tylko niecałe 65 milionów. Już na początku lipca minister Michał Boni tłumaczył, że tak wysoka rezerwa jest dziś niepotrzebna.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

dźwięk IAR

Kolejne rezerwy, które ucierpią najbardziej to rezerwa solidarności społecznej, na którą po nowelizacji zostanie zaledwie 1 milion złotych, zamiast pierwotnie planowanych 1,1 miliarda.

_ - Przy tworzeniu budżetu na 2009 rok minister Rostowski _ zapowiadał powołanie Rezerwy Solidarności Społecznej , która miała służyć wspieraniu najuboższych. Aby stworzyć rezerwę podniesiono podatki, w tym akcyzę na alkohol - _ wytykała plany cięć wiceszefowa PiS,Aleksandra Natalli-Świat. - Tymczasem podatki zostały utrzymane, a rezerwę zlikwidowano, by zmniejszyć deficyt budżetowy. _

Najsłabsi stracą najwięcej

Cięcia w największym stopniu ograniczą środki przeznaczone na sprawy rodzinne. Oszczędności - minister Rostowski postanowił zabrać co szóstą złotówkę przeznaczoną na ten cel - dotyczyć będą przede wszystkim kampanii społecznych promujących rodzicielstwo zastępcze i piętnujących przemoc w rodzinie.

Grupą, która równie mocno odczuje zmiany w swoich kieszeniach będą sportowcy. Pasa zacisnąć będą więc musieli zawodnicy otrzymujący stypendia i byli polscy olimpijczycy. Mniej pieniędzy będzie na nagrody dla zawodników i działaczy. Mniejszą kwotą będą musieli zadowolić się organizatorzy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012.

*W nowelizacji budżetu *są trzy pozycje, które po nowelizacji wzrosną:

Dodatkowe 1,2 miliona na rozwój regionalny pojawi się dzięki przesunięciu do tej sekcji pieniędzy na Krajowy System Informatyczny SIMIK.

84 miliony złotych więcej trzeba było znaleźć dla placówek dyplomatycznych, które na co dzień posługują się walutami obcymi, a ich kursy poszły w górę.

69 milionów więcej trafi dodatkowo do rezerwy ogólnej budżetu.
Nie ucieszą się też naukowcy. W ich przypadku wrażenie robi nie tylko skala oszczędności, czyli ponad 12 procent, ale również kwota. Na badania naukowe prowadzone na uczelniach, przez wojsko i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie mniej o ponad 600 milionów złotych.

Kryzys pokazał też, że stosunkowo niski priorytet dla rządu ma promowanie Polski na świecie. Dziesięcioprocentowe cięcia w turystyce oznaczają przede wszystkim ograniczenie budżetu Polskiej Organizacji Turystycznej.

Powódź już była, można oszczędzać

Największe kontrowersje budzić jednak może szósta pod względem skali cięć pozycja - gospodarka wodna. Ograniczenie wydatków w tej dziedzinie o ponad 10 procent musi dziwić, zwłaszcza, gdy spojrzymy na to przez pryzmat czerwcowej powodzi. Tu główne oszczędności, czyli 39 milionów złotych, dotyczyć będą budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Niższe budżety Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej oraz Państwowej Służby Hydrogeologicznej pozwolą zaoszczędzić niecałe 3 miliony złotych.

_ - Po ogłoszeniu wyników wyborów do europarlamentu, rząd, pan premier, minister finansów zorientowali się, że w Polsce mamy kryzys. Na chybił-trafił rozpoczęto poszukiwania oszczędności __ i entliczek-pentliczek dopadł studentów i najbiedniejszych _ - mówiła w Sejmie wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów PublicznychAnita Błochowiakz Lewicy.

Jacek Rostowski bronił swoich decyzji tłumacząc, że Polski nie stać na kosztowne i nieskuteczne pakiety stymulacyjne. Toteż jedynym wyjściem w czasie kryzysu jest oszczędzanie.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

dzwięk IAR

KRUS ucierpi mniej niż ZUS

Rządowy projekt zakłada też, że wydatki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą w tym roku niższe o 555 milionów złotych od pierwotnych założeń. KRUS tymczasem będzie musiał zrezygnować jedynie z 72 milionów złotych. W stosunku do pierwotnych planów na ten rok cięcia w ZUS są trzykrotnie większe (1,5 procent) niż w jego rolniczym odpowiedniku (0,4 procent).

KRUS jest zresztą instytucją, która procentowo straci najmniej ze wszystkich objętych cięciami. W mniejszym stopniu ucierpią jedynie zaplanowane w budżecie zabezpieczenia społeczne. Z 818 milionów złotych, zapisanych w budżecie minister Rostowski chce zabrać jedynie 2,2 miliona, czyli niecałe 0,3 procenta.

JAK RZĄD PORADZI SOBIE Z DZIURĄ BUDŻETOWĄ
*Wyższe podatki to nawet 30 mld zł. Rząd się skusi? * Wyższe podatki to szansa na nawet 30 mld zł do budżetu. Tyle dadzą podwyżki: VAT, akcyzy na paliwa i przywrócenie najwyższej stawki PIT.
*Wszyscy zrzucimy się na budżet. Po ile? * Każda polska rodzina dorzuci się do budżetu po 45 zł miesięcznie. Kiedy? Gdy VAT urośnie do 23 proc., a akcyza na paliwa o 10 groszy na litrze.
*Tylko prywatyzacja uratuje budżet? * Rząd nie ma innego wyjścia, mimo złej koniunktury musi sprzedawać udziały w państwowych spółka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)