Notowania

budżet 2013
27.07.2013 09:03

Cięcia budżetowe w ośmiu resortach. Zaoszczędzą ponad 4,5 mld zł

Prawie pół miliarda złotych mniej wyda ministerstwo rolnictwa. Kto na tym straci?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Osiem z osiemnastu ministerstw zaoszczędzi w sumie ponad 4,5 mld zł. Liderami cięć są resorty: obrony, rolnictwa i nauki, najmniej obetnie swoje wydatki ministerstwo administracji.

Premier Donald Tusk poinformował w ubiegłym tygodniu, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. W sierpniu zostanie przedstawiony projekt nowelizacji budżetu. Według premiera nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Najwięcej ma zaoszczędzić resort obrony. Z nieoficjalnych informacji, ze źródła w MON, wynika, że tegoroczny budżet ministerstwa zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł (budżet MON na 2013 r. to niecałe 31,2 mld zł). Cięcia mają dotyczyć bieżących wydatków materiałowych i inwestycyjnych budowlanych, a nie płac, emerytur czy wydatków na sprzęt i uzbrojenie. Według informacji PAP nie ucierpi też modernizacja techniczna, gdzie i tak kluczowe wydatki mają rozpocząć się od 2014 r.

Szef MON Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze, że oszczędności budżetowe resortu nie dotkną także kontyngentów wojskowych w Afganistanie i Kosowie. _ Tam żołnierzom nie może niczego brakować _ - zapewnił. Podkreślił, że MON będzie preferować prorozwojowe zamówienia w polskim przemyśle obronnym.

Istotny wkład w plan oszczędnościowy rządu będzie miał resort rolnictwa. Wiceminister Kazimierz Plocke poinformował w czwartek, że ministerstwo zmniejszy wydatki o 463,6 mln zł. Wyjaśnił, że dodatkowe pieniądze znaleziono w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

W ARiMR zaoszczędzone środki są wynikiem mniejszych dopłat do oprocentowania kredytów dla rolników w związku z obniżeniem stopy redyskonta weksli z 5 do 2,75 proc. Kwota ta wynosi 365,6 mln zł. ANR uzyskała zaś większe środki z tytułu sprzedaży 2 tys. hektarów ziemi, jak również z tytułu większych przychodów z dzierżaw ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Jest to kwota 98 mln zł.

- _ Oznacza to, że resort i wszystkie jednostki mu podległe nie będą miały obniżonych swoich środków finansowych i będzie można realizować wszystkie zadania wynikające z ustawy budżetowej _ - powiedział Plocke.

Minister nauki Barbara Kudrycka zapowiedziała natomiast oszczędności w kwocie 287 mln zł. Zapewniła, że fundusze na podwyżki pozostaną jednak bez zmian. - _ Narodowe Centrum Nauki zwróci nam 15 mln zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 70 mln zł. W ubiegłym roku były to jednak dużo poważniejsze sumy _ - wyjaśniła minister nauki. 22 mln zł resort zaoszczędzi na programach współpracy z zagranicą, a 17 mln zł na międzynarodowym projekcie budowy Ośrodka Badań Antyprotonami i Jonami w Europie (FAIR).

Dodatkowe 3 mln zł dadzą nierozdysponowane środki na programy ministra, oszczędności na sporcie akademickim to 4 mln zł. Ze zwrotów na inwestycjach w nauce ma pochodzić 13 mln zł, a z inwestycji w szkolnictwie wyższym na prawie 9 mln zł. Oszczędności w realizowanym z poślizgiem wieloletnim programie Uniwersytetu Jagiellońskiego wyniosą prawie 35 mln zł.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m190327.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;nie;wolno;ruszac;progow;ostroznosciowych,200,0,1351624.html) *Balcerowicz: nie wolno ruszać progów * Dzisiaj Sejm debatuje nad zawieszeniem reguły wydatkowej. Budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ma być zmniejszony o 150 mln zł. - _ Na temat wysokości tej kwoty na pewno trwać będą jeszcze dyskusje _ - mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister Marcin Jabłoński. Podkreślił, że oszczędności w budżecie, który przekracza 18 mld zł, nie wypłyną negatywnie na zapewnienie bezpieczeństwa, a realizowany program standaryzacji oraz modernizacji komend i komisariatów nie zostanie ograniczony.

Zdaniem wiceministra oszczędności mogą wynikać np. z faktu, że mniej byłych funkcjonariuszy pobiera emerytury mundurowe. - _ To są na przykład kwoty przy wypłatach emerytur i to oczywiście nie przez ich ograniczanie czy zmniejszanie. Chodzi o zjawiska naturalne. Mniej osób korzysta z tych świadczeń _ - powiedział Jabłoński.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie wyklucza natomiast zamknięcia 1-2 konsulatów. Według niego z dokumentów resortu finansów wynika, że MSZ musi obciąć tegoroczne wydatki o 112 mln zł, co stanowi około 6,5 proc. z budżetu w wysokości 1,7 mld zł.

Sikorski nie chciał zdradzić, które konsulaty mogą być zamknięte. Wyjaśnił, że rozważane są różne opcje, np. zastąpienie stałego konsulatu dyżurami konsularnymi w trakcie sezonu turystycznego albo umieszczenie konsula zawodowego w miejscu urzędowania konsulatu honorowego, tak, aby oszczędzić na infrastrukturze.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje oszczędności w wysokości 100 mln zł. Szef tego resortu Bogdan Zdrojewski poinformował, że w ubiegłym roku, z rozmaitych powodów, nie wykorzystano właśnie około 100 mln zł. Przesunięcia środków mają dotyczyć przede wszystkim Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jak zastrzegł minister, placówki te wzięto pod uwagę wyłącznie ze względu na obiektywne przeszkody, które - bez względu na konieczność nowelizacji budżetu - powodowały opóźnienia w realizacji tych projektów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m190774.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;kultury;chce;zaoszczedzic;na;wstrzymaniu;inwestycji,49,0,1347377.html) *Resort kultury ograniczy wydatki. Kazał Tusk * Planowane jest opóźnienie części inwestycji, m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Podobną kwotę ma zaoszczędzić resort pracy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że będą to środki z niewykorzystanych rezerw i oszczędności w funkcjonowaniu ministerstwa. Zapewnił, że oszczędności będą _ bardziej techniczne _. Minister zapewnił, że nie będzie cięć związanych z emeryturami, rentami, świadczeniami dla osób bezrobotnych, pomocą społeczną.

Budżet Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ma zostać zmniejszony o 55 mln zł. Minister Michał Boni poinformował, że oszczędności będzie szukał _ we wszystkich możliwych dziedzinach _. Zapowiedział, że w ministerstwie nastąpi przegląd spóźnionych przetargów. Według Boniego część oszczędności można wprowadzić dzięki przetargom, w których udało się osiągnąć niższą, niż wstępnie zakładano cenę: w niektórych przypadkach nawet o 30 proc. Minister dodał, że resort postara się wprowadzić oszczędności związane z przetargami w taki sposób, by nie zaszkodziło to żadnemu z projektów.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka ocenił w ubiegłym tygodniu, że resorty nie powinny mieć problemu ze znalezieniem blisko 8 mld zł oszczędności.

- _ W budżecie jest wystarczająco dużo takich "zakładek", które pozwalają na niemalże bezbolesne obniżenie wydatków państwa o te 8 mld zł. Mówię niemal, bo nie zawsze to są niewykorzystanie rezerwy. Ale np. wyobrażam sobie, że może zostać dotknięty budżet wojska _ - powiedział Belka. Według niego koszt obsługi długu publicznego będzie niższy, niż zakładano.

- _ Poza tym, w budżecie jest szereg rezerw na różnego rodzaju wydatki, także związane z funduszami unijnymi, które prawdopodobnie nie będą wykorzystane. Te 8 mld zł da się wyskrobać bez większego problemu _ - powiedział szef NBP.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto jest winny zawieszenia progu ostrożnościowego? Kolejne rządy pracowały na zwiększenie długu od lat, ale Rostowski też ma wiele na sumieniu.
Oszczędności w resortach mniejsze niż chciał Tusk Najwięcej straci resort obrony - z nieoficjalnych informacji wynika, że jego tegoroczny budżet zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł.
"Nowelizacja budżetu nie jest katastrofą". Jacek Rostowski składa obietnicę Rząd przedstawi wkrótce swój projekt na 2013 rok.
Tagi: budżet 2013, michał boni, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz