Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cięcia w armii uderzą w kapelanów

0
Podziel się:

Wojsko zwalnia kolejnych kapelanów i zamyka kościoły garnizonowe.

Cięcia w armii uderzą w kapelanów
(Loozrboy/CC/FLickr)
bEKxoCQB

Premier Donald Tusk wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem poinformowali o planach związanych z cięciami wydatków w resorcie obrony. Mają one objąć m.in. redukcję zatrudnienia w ordynariatach polowych wszystkich wyznań.

_ - Struktury duszpasterstwa wojskowego są dostosowywane do struktur armii - _ uważa rzecznik Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa. _ W ramach restrukturyzacji od 2011 r. zlikwidowano m.in. siedem dekanatów - _poinformował.

Pytany o te zapowiedzi premiera i ministra, ks. Kępa podkreślił, ze restrukturyzacja Ordynariatu Polowego WP trwa, w 2011 r. i na początku 2012 r. zniesiono siedem dekanatów (grupują po kilka parafii) - krakowski, pomorski, śląski, warmińsko-mazurski, warszawski oraz dwa w Siłach Powietrznych. W ubiegłym roku zlikwidowano też dwie parafie wojskowe: w Ciechanowie i w Ełku. Prowadzone są też rozmowy dotyczące przekazania diecezji legnickiej kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze w zamian za użyczenie dla potrzeb duszpasterstwa wojskowego kościoła w Bolesławcu.

bEKxoCQD

Jak poinformował ks. Kępa, w styczniu 2012 r. została zmieniona struktura organizacyjna kurii polowej, a liczba pracowników została ograniczona do minimum. W 2011 r. z duszpasterstwa wojskowego odeszło ośmiu kapelanów, a w styczniu tego roku - kolejnych pięciu. W liczącym ponad 90 parafii Ordynariacie Polowym WP pracuje 144 zawodowych kapelanów, kolejnych siedmiu jest w rezerwie.

_ - Konieczność likwidacji dalszych etatów spowoduje, że trzeba będzie zamykać kościoły garnizonowe w tych miejscach, gdzie istnieją garnizony wojskowe z jednostkami i instytucjami wojskowymi. Konsekwencją takich decyzji będzie pozbawienie systematycznej opieki duszpasterskiej części kadry zawodowej, szpitali wojskowych, szkół wojskowych, rodzin, emerytów, rencistów oraz weteranów i kombatantów _ - podkreślił rzecznik Ordynariatu Polowego WP.

Z kolei naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego bp ppłk Mirosław Wola powiedział PAP, że o pomyśle redukcji liczby wojskowych kapelanów słyszał od szefa MON. Bp Wola spodziewa się, że szczegóły zostaną omówione na spotkaniu z kierownictwem resortu obrony. Podkreślił, że ewangelickie duszpasterstwo wojskowe nie ma na utrzymaniu żadnej świątyni ani plebanii.

Jak poinformował bp Wola, na przełomie 2010/2011 r. ewangelickie duszpasterstwo wojskowe zrezygnowało z dwóch etatów pułkownikowskich - dziekanów w zlikwidowanych rok później okręgach wojskowych. _ Mamy dziesięciu kapelanów mundurowych zatrudnionych w duszpasterstwie _ - podkreślił biskup Wola.

bEKxoCQJ

Szef MON Tomasz Siemoniak zadeklarował, że jako cel minimum traktuje redukcję w ordynariatach z 344 do 176 etatów. Podkreślił, że gdy w ostatniej dekadzie liczebność armii malała z 400 do 100 tys. żołnierzy służb czynnej, liczba kapelanów i osób zatrudnionych w ordynariatach wzrosła dwukrotnie.

Według ustawy budżetowej na 2012 r. (na przełomie lutego i marca Sejm będzie rozpatrywał poprawki, jakie wniósł do niej Senat) budżet ordynariatu rzymskokatolickiego wynosi 21 mln 153 tys. zł. Środki przeznaczone na ordynariat prawosławny i duszpasterstwo ewangelickie to odpowiednio 2 mln 779 tys. zł i 1 mln 729 tys. zł. Cały budżet MON na 2012 r. to ponad 29 mld 203 mln zł.

O sytuacji w armii czytaj w Money.pl
Szef MON zdecydował co dalej z Parulskim Ostatnie słowo w sprawie nominacji szefa prokuratury wojskowej, należy do prezydenta.
Najdroższa motorówka trafi pod młotek Szef MON Tomasz Siemoniak, planuje sprzedaż kadłuba okrętu, który miał być chlubą naszej marynarki.
bEKxoCRe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)