Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cięcia w armii uderzą w kapelanów

0
Podziel się:

Wojsko zwalnia kolejnych kapelanów i zamyka kościoły garnizonowe.

Cięcia w armii uderzą w kapelanów
(Loozrboy/CC/FLickr)

Premier Donald Tusk wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem poinformowali o planach związanych z cięciami wydatków w resorcie obrony. Mają one objąć m.in. redukcję zatrudnienia w ordynariatach polowych wszystkich wyznań.

_ - Struktury duszpasterstwa wojskowego są dostosowywane do struktur armii - _ uważa rzecznik Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa. _ W ramach restrukturyzacji od 2011 r. zlikwidowano m.in. siedem dekanatów - _poinformował.

Pytany o te zapowiedzi premiera i ministra, ks. Kępa podkreślił, ze restrukturyzacja Ordynariatu Polowego WP trwa, w 2011 r. i na początku 2012 r. zniesiono siedem dekanatów (grupują po kilka parafii) - krakowski, pomorski, śląski, warmińsko-mazurski, warszawski oraz dwa w Siłach Powietrznych. W ubiegłym roku zlikwidowano też dwie parafie wojskowe: w Ciechanowie i w Ełku. Prowadzone są też rozmowy dotyczące przekazania diecezji legnickiej kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze w zamian za użyczenie dla potrzeb duszpasterstwa wojskowego kościoła w Bolesławcu.

Jak poinformował ks. Kępa, w styczniu 2012 r. została zmieniona struktura organizacyjna kurii polowej, a liczba pracowników została ograniczona do minimum. W 2011 r. z duszpasterstwa wojskowego odeszło ośmiu kapelanów, a w styczniu tego roku - kolejnych pięciu. W liczącym ponad 90 parafii Ordynariacie Polowym WP pracuje 144 zawodowych kapelanów, kolejnych siedmiu jest w rezerwie.

_ - Konieczność likwidacji dalszych etatów spowoduje, że trzeba będzie zamykać kościoły garnizonowe w tych miejscach, gdzie istnieją garnizony wojskowe z jednostkami i instytucjami wojskowymi. Konsekwencją takich decyzji będzie pozbawienie systematycznej opieki duszpasterskiej części kadry zawodowej, szpitali wojskowych, szkół wojskowych, rodzin, emerytów, rencistów oraz weteranów i kombatantów _ - podkreślił rzecznik Ordynariatu Polowego WP.

Z kolei naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego bp ppłk Mirosław Wola powiedział PAP, że o pomyśle redukcji liczby wojskowych kapelanów słyszał od szefa MON. Bp Wola spodziewa się, że szczegóły zostaną omówione na spotkaniu z kierownictwem resortu obrony. Podkreślił, że ewangelickie duszpasterstwo wojskowe nie ma na utrzymaniu żadnej świątyni ani plebanii.

Jak poinformował bp Wola, na przełomie 2010/2011 r. ewangelickie duszpasterstwo wojskowe zrezygnowało z dwóch etatów pułkownikowskich - dziekanów w zlikwidowanych rok później okręgach wojskowych. _ Mamy dziesięciu kapelanów mundurowych zatrudnionych w duszpasterstwie _ - podkreślił biskup Wola.

Szef MON Tomasz Siemoniak zadeklarował, że jako cel minimum traktuje redukcję w ordynariatach z 344 do 176 etatów. Podkreślił, że gdy w ostatniej dekadzie liczebność armii malała z 400 do 100 tys. żołnierzy służb czynnej, liczba kapelanów i osób zatrudnionych w ordynariatach wzrosła dwukrotnie.

Według ustawy budżetowej na 2012 r. (na przełomie lutego i marca Sejm będzie rozpatrywał poprawki, jakie wniósł do niej Senat) budżet ordynariatu rzymskokatolickiego wynosi 21 mln 153 tys. zł. Środki przeznaczone na ordynariat prawosławny i duszpasterstwo ewangelickie to odpowiednio 2 mln 779 tys. zł i 1 mln 729 tys. zł. Cały budżet MON na 2012 r. to ponad 29 mld 203 mln zł.

O sytuacji w armii czytaj w Money.pl
Szef MON zdecydował co dalej z Parulskim Ostatnie słowo w sprawie nominacji szefa prokuratury wojskowej, należy do prezydenta.
Najdroższa motorówka trafi pod młotek Szef MON Tomasz Siemoniak, planuje sprzedaż kadłuba okrętu, który miał być chlubą naszej marynarki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)