Notowania

wiadomości
29.08.2013 14:21

Cięcia w budżetach kancelarii prezydenta i parlamentu. Komisja pozytywnie

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz poinformował na posiedzeniu komisji, że ograniczenia wydatków tej kancelarii sięgną nieco ponad 3 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)

Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w czwartek propozycje cięć w budżetach: Kancelarii Prezydenta (3 mln zł), Kancelarii Sejmu (12 mln zł.) i Kancelarii Senatu (5,3 mln zł) zawarte projekcie nowelizacji budżetu na 2013 rok.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz poinformował na posiedzeniu komisji, że ograniczenia wydatków tej kancelarii sięgną nieco ponad 3 mln złotych. Zmniejszona ma zostać m.in. dotacja dla Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - o 1,2 mln zł; inwestycje będą zredukowane o 1,16 mln zł, wydatki na analizy i opinie dla Biura Bezpieczeństwa Narodowego o 100 tys. zł, a wydatki na ordery i odznaczenia o 734 tys. zł.

_ - Po dokonaniu powyższych ograniczeń wydatki Kancelarii Prezydenta zmniejszą się do wysokości 175,4 mln złotych _ - powiedział Młotkiewicz.

Kancelaria Sejmu ograniczyła z kolei swój budżet o nieco ponad 12 mln zł. Szef sejmowej kancelarii Lech Czapla zapowiedział, że 375 tys. złotych zostanie zaoszczędzanych z diet dla Rady Ochrony Pracy, dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników biur poselskich czy nagród za wieloletnią pracę dla pracowników biur poselskich. _ Definitywnie rezygnujemy z nagród dla Prezydium Sejmu, które w wysokości 273 tys. złotych były w stanie zamrożenia _ - podkreślił Czapla.

O milion złotych mają być zmniejszone dodatki do uposażeń m.in. dla przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji, a o 270 tys. zł środki na remonty biur poselskich. Blisko 930 tys. zł uda się oszczędzić Kancelarii Sejmu na usługach pocztowych, zakwaterowaniu posłów na terenie Warszawy i programie międzynarodowych staży parlamentarnych. Usługi remontowo-konserwatorskie ograniczone zostaną na sumę 250 tys. zł, m.in. w związku z przeniesieniem na późniejszy termin remontu sali kolumnowej, a o 150 tys. zł - szkolenia.

O 1,6 mln zł ograniczone zostaną sejmowe inwestycje. _ Nie zapłacimy za przygotowanie dokumentacji na budowę budynku komisji sejmowych, w związku z brakiem pozwolenia na budowę. Jeśli takie pozwolenie zostanie wydane, to zapłata za przygotowanie dokumentacji na budowę nastąpiłaby w 2014 roku _ - powiedział Czapla.

Z kolei o 5,4 mln zł mniej zostanie przeznaczonych na budowę i przebudowę systemu bezpieczeństwa obiektów sejmowych. _ W tym roku nie będzie zapłaty za rozpoczęcie budowy tego systemu. Jesteśmy zaawansowani w ramach tego zadania, ale otwarcie ofert nastąpi do 30 września, więc wymaganie zapłaty będzie w 2014 roku _ - podkreślił szef Kancelarii Sejmu. Ponadto o 1,3 mln zł mniej wydano na przebudowę klimatyzacji jednego z budynków sejmowych, a także na budowę nowych zapór wjazdowych na teren Sejmu.

Kancelaria Senatu zmniejsza swój budżet o 5,3 mln zł i będzie on wynosił w 2013 roku 92 mln zł. Jak poinformowała szefowa senackiej kancelarii Ewa Polkowska w trakcie przetargu na remont sali plenarnej Senatu udało się zmniejszyć koszty tego przedsięwzięcia o 1,2 mln zł. Świadczenia na rzecz senatorów zostały ograniczone na kwotę 756 tys. zł. _ Senatorowie w mniejszym stopniu korzystali z przysługujących im usług. Mniej wydano m.in. na remont biur senatorskich, zakwaterowanie senatorów w Warszawie czy wyjazdy zagraniczne _ - wyjaśniła Polkowska.

Inwestycje w Senacie zostały ograniczone o 1,5 mln zł; zrezygnowano m.in. z zakupu samochodów. Nie zdecydowano się też na przebudowę jednego z senackich budynków. 315 tys. zł zaoszczędzono w ramach składek na ubezpieczenia społeczne i na fundusz pracy.

Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec br. Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/65/m212289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowelizacja;budzetu;na;2013;rok;projekt;do;komisji,201,0,1371593.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Już po głosowaniu. Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowelizacja;budzetu;na;2013;rok;projekt;do;komisji,201,0,1371593.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m275909.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;do;gowina;chlopie;nie;stoj;w;przeciagu,54,0,1371190.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Premier do Gowina: "Chłopie, nie stój w przeciągu" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;do;gowina;chlopie;nie;stoj;w;przeciagu,54,0,1371190.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/137/m281225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;rzad;poglebia;kryzys;gospodarczy,28,0,1371164.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ SLD: "Rząd pogłębia kryzys gospodarczy" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;rzad;poglebia;kryzys;gospodarczy,28,0,1371164.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m97444.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piechocinski;koalicja;jest;stablina;po;ma;wiekszosc,207,0,1371087.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Stabilność koalicji zagrożona? PO-PSL... ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piechocinski;koalicja;jest;stablina;po;ma;wiekszosc,207,0,1371087.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz