Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cios dla ubezpieczalni na 60 mld dolarów

0
Podziel się:

Tyle mogą kosztować firmy ubezpieczeniowe trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii.

Cios dla ubezpieczalni na 60 mld dolarów
(PAP/EPA)

Kataklizm w Japonii może obciążyć ubezpieczycieli kwotą przekraczającą 60 mld dolarów, będąc dla nich drugą najkosztowniejszą katastrofą po huraganie Katrina z 2005 roku.

Zajmująca się kalkulowaniem ryzyka ubezpieczeniowego spółka AIR Worldwide oszacowała należne odszkodowania na 15 do 35 mld dolarów. Z kolei bank Credit Suisse stwierdził w swym raporcie, że będzie to od 10 od 50 mld dolarów, a analityk ubezpieczeniowy Barrie Cornes z londyńskiego banku inwestycyjnego Panmure Gordon ostrzegł, iż światowa branża ubezpieczeniowa musi się liczyć z wydatkiem nawet ponad 60 mld dolarów.

- _ Straty będą tak duże, że zapewne staną się bodźcem do wyznaczenia nowych stawek w sektorze ubezpieczeń majątkowych - podobny efekt wystąpił po 11 września 2001 roku _ - powiedział Cornes.

Jak zaznaczyła agencja ratingowa Fitch, znaczną część wypłaty odszkodowań za zniszczone budynki mieszkalne weźmie na siebie rząd Japonii, którego dotacja do tamtejszego systemu ubezpieczeń od następstw trzęsień ziemi wynosi do 52,6 mld dolarów.

Poza tym japońskie ustawodawstwo zwalnia firmy eksploatujące elektrownie jądrowe z odpowiedzialności za awarie, powstałe z przyczyn naturalnych - poszkodowanym muszą w takim przypadku pomóc władze państwowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t134963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kataklizmow;coraz;wiecej;czy;jestesmy;na;nie;skazani,214,0,792278.html) Kataklizmów coraz więcej. Czy jesteśmy na nie skazani? W ubiegłym roku straty finansowe spowodowane katastrofami naturalnymi wzrosły trzykrotnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;mozna;wykluczyc;katastrofy;atomowej,5,0,793349.html) "Nie można wykluczyć katastrofy atomowej" Tak sytuację ocenia francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t135168.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/historyczna;operacja;85;mld;dolarow;na;rynek;japonii,134,0,793222.html) Historyczna operacja: 85 mld dolarów na rynek Japonii Premier zlecił taką wypłatę, by uspokoić sytuację i wesprzeć narodową walutę.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)