Notowania

prognozy pkb
17.08.2011 17:00

Citibank drastycznie obniżył prognozę PKB dla Polski

Głównym powodem jest zmniejszenie obrotów handlowych z eurostrefą i eksportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Citibank obniżył prognozę PKB dla Polski za 2011 r. do 3,8 proc. z 4,2 proc., a za 2012 r. do 2,9 proc. z 3,8 proc. Ten sam bank obniżył też prognozę dla Węgier za lata 2011-12.

GUS ogłosi wstępne dane PKB za II kw. br. z końcem sierpnia. Citi jest kolejnym bankiem, który ostatnio obniżył szacunki PKB dla wschodzących rynków europejskich. Głównym powodem jest zmniejszenie obrotów handlowych z eurostrefą i eksportu. Dane PKB ogłoszone wczoraj w Czechach i na Węgrzech wskazują na hamowanie gospodarki w II kwartale 2011 r.

_ Financial Times _ zauważa, iż polska gospodarka jest mniej zależna od eksportu do Niemiec w porównaniu z czeską i węgierską i mniej podatna na pogorszenie koniunktury w Niemczech, ale najnowsze dane wskazują, iż polski eksport był w czerwcu o 12 proc. niższy niż w maju. Duży spadek wystąpił zwłaszcza w przypadku Francji i Włoch, choć w stosunku do Niemiec zasadniczo się nie zmienił.

Perspektywie wzrostu szkodzi też umocnienie franka, co zwiększa obciążenie długiem w tej walucie, szkodząc sile nabywczej gospodarstw domowych.

PKB Polski w ostatnich pięciu latach

_ - Można spodziewać się, że słabszy wzrost w Europie Centralnej utrzyma się przynajmniej do przyszłego roku. Niepewność w strefie euro stłumi popyt na towary eksportowe regionu i zaszkodzi inwestycjom zachodnioeuropejskich firm _ - cytuje dzisiejszy _ Wall Street Journal _ analityka Citigroup Piotra Kalisza.

_ - Rządy regionu zabiegające o utrzymanie kontroli nad deficytami budżetowymi i zaufania finansowych rynków mają niewielkie pole do manewru do posłużenia się bodźcami fiskalnymi dla wsparcia słabnących gospodarek _ - dodaje od siebie _ WSJ _.

Wcześniejsze prognozy PKB dla Polski. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podtrzymali;dobre;prognozy;pkb;dla;polski,120,0,861048.html) Podtrzymali dobre prognozy PKB dla Polski Zdaniem ekspertów JP Morgan średnioroczny poziom PKB dla Polski sięgnie 4,2 proc. w 2011 r. i 4,0 proc. w kolejnym 2012 rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konsumpcja;oslabnie;nowe;prognozy;pkb,232,0,841192.html) Konsumpcja osłabnie? Nowe prognozy PKB Wzrost polskiego PKB w I kwartale 2011 r. był powyżej 4 proc. w ujęciu rocznym - oceniają analitycy banków JP Morgan i BNP Paribas
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;w;polsce;urosnie;w;tym;roku;o;cztery;procent,43,0,841771.html) PKB w Polsce urośnie w tym roku o cztery procent Taka jest prognoza Ministerstwa Finansów, które uznało dzisiejsze dane GUS-u za bardzo dobre.
Tagi: prognozy pkb, citibank, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz