Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koniunktura
20.08.2010 14:28

Coraz lepiej w polskim przemyśle

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w sierpniu 2010 roku na poziomie 8 pkt, czyli o 2 pkt wyżej, niż w poprzednim miesiącu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nejron/Dreamstime)

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w sierpniu 2010 roku na poziomie 8 pkt, czyli o 2 pkt wyżej, niż w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw (w lipcu 21 proc.), natomiast pogorszenie – 14 proc. (w lipcu 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ Oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w lipcu, tak co do krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest zwiększana w nieco mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są nieco bardziej optymistyczne niż w lipcu. _ - podał GUS.

W przedsiębiorstwach zmniejszył się stan zapasów wyrobów gotowych do poziomu nieznacznie przekraczającego zapotrzebowanie. Wraz z utrzymywaniem się nadmiernego poziomu należności, przedsiębiorcy sygnalizują nieco większe niż w lipcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, podał też urząd.

_ Prognozy w tym zakresie, podobnie jak przed miesiącem, są optymistyczne. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w lipcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. _ - czytamy dalej w komunikacie.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 30 – wzrost o 3 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 – wzrost o 7 punktów), urządzeń elektrycznych (plus 15 – wzrost o 5 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 15 – wzrost o 3 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 14 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 – spadek o 2 punkty), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 11 – spadek o 2 punkty).

Natomiast najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 11 – wzrost o 5 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 7 – wzrost o 6 punktów), prowadzący działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (minus 7 – spadek o 1 punkt).

Tagi: koniunktura, przemysł, koniunktura w przemyśle, gus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz