Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coraz trudniej o kredyty. Banki przykręciły śrubę

0
Podziel się:

Od początku roku znacznie spadła liczba przyznawanych kredytów. Wiemy już jak bardzo.

Coraz trudniej o kredyty. Banki przykręciły śrubę
(domin_domin/iStockphoto)

Pomimo wzrostu liczby raportów kredytowych pobieranych z Biura Informacji Kredytowej w styczniu, po pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku ich całkowita liczba spadła. W sumie banki pytały o klientów 5,4 mln razy, co oznacza spadek o 8 proc. rok do roku.

O 15,6 proc. zmniejszyła się liczba raportów monitorujących, które dotyczą kredytobiorców posiadających już w banku co najmniej jedno czynne zobowiązanie. W kolejnych miesiącach wzrasta natomiast liczba raportów pobieranych przez klientów.

Liczba raportów pobranych przez banki między styczniem, a kwietniem 2012 r. jest o 1,2 mln niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Na taki wynik składa się zarówno spadek ilości raportów kredytowych udostępnianych na wniosek banków (mniej o ponad 473 tys.), jaki i malejąca liczba raportów monitorujących (było ich mniej aż o 752 tys., czyli 15,6 proc.).

W opinii Andrzeja Topińskiego, Głównego Ekonomisty Biura Informacji Kredytowej taki wynik nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę zmiany w zakresie polityk kredytowych i ofert banków w ostatnich miesiącach. _ - Spada liczba kredytów udzielanych przez banki, mniejsza jest więc też liczba pobieranych przez nie raportów kredytowych, które służą do oceny zdolności i wiarygodności osób ubiegających się o kredyt _- zaznacza.

W latach 2010 - 2011 ilość udzielanych kredytów malała średnio o około 7 proc. w skali roku, przy jednoczesnym wzroście liczby pobieranych raportów._ - Dobrą stroną wyższych wymogów kredytowych jest poprawiająca się stopniowo jakość zobowiązań zaciąganych w bankach - _mówi Andrzej Topiński. Jednocześnie banki częściej odzyskują środki ze spłacanych przez klientów rat kredytów konsumpcyjnych.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy zmniejszyła się liczba ocen scoringowych przeprowadzonych na wniosek banków. Przy 6,7 mln ocen scoringowych dokonanych przez BIK w tym okresie, spadek rok do roku wyniósł 10 proc. Ocena scoringowa to metoda oceny ryzyka kredytowego, jakie wiąże się z finansowaniem danej osoby. Im bardziej profil osoby ubiegającej się o kredyt przypomina profil klientów terminowo spłacających swoje zobowiązania w przeszłości, tym lepsza jest jej ocena. Wyższa ocena punktowa oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że dany klient przestanie terminowo spłacać raty kredytów.

Coraz więcej osób sprawdza w BIK własne historie kredytowe. Oznacza to, że kredytobiorcy coraz częściej przed wizytą w banku chcą się dobrze przygotować, zanim złożą wniosek kredytowy. W 2011 roku osoby prywatne pobrały 91 tys. raportów o sobie, w tym jedną trzecią przez Internet. Z danych Biura wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia klienci pobrali 23 tys. takich raportów, z czego połowę drogą elektroniczną. Obecnie raport online o swojej sytuacji mogą pobrać klienci dwóch banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Załamanie na rynku. Ważna sprawa dla rodzin O blisko jedną piątą spadła liczba udzielonych kredytów hipotecznych w czwartym kwartale ubiegłego roku.
Będzie jeszcze trudniej o kredyt w banku? Nowe unijne wymogi dotyczące zwiększenia kapitału przez instytucje finansowe mogą spowodować ograniczenie akcji kredytowej.
Banki udzielają mniej kredytów, ale nie przez... Spadek liczby kredytów, ich zdaniem, to zjawisko sezonowe.
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)