Notowania

budowa autostrady a2
04.06.2012 21:06

COVEC poniósł porażkę, bo lekceważył prawo?

Przyczyny porażki koncernu COVEC, który miał zbudować fragment autostrady A2, spróbował ustalić amerykański dziennik The Wall Street Journal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Baxternator/iStockphoto)

_ Myśleli, że przyjechali do Afryki _ - w ten sposób przyczyny porażki koncernu COVEC, który zbudować miał fragment autostrady A2 komentuje w dzienniku _ The Wall Street Journal _ (WSJ) jeden doradców chińskiej spółki. Amerykańska gazeta publikuje dziś obszerną analizę poświęconą sytuacji COVEC-u w Polsce.

_ WSJ _ cytuje Leszka Szczepaniaka, inżyniera pracującego dla polskiego rządu i kontrolującego przebieg budowy autostrady. W jego opinii _ Chińczycy od początku nie byli w stanie zrealizować zobowiązań podjętych w kontrakcie _.

Przedstawiciele spółki systematycznie odmawiają udzielania jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie, bo jak wyjaśnia jeden z jej czołowych partnerów Shanghai Construction Group: _ Nadal analizowane są zasadnicze kwestiezwiązane z tym projektem _.

Lech Witecki, Szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że _ Chińczycy zlekceważyli szereg regulacji prawnych i dlatego zażądali dodatkowe 320mln na dokończenie inwestycji _. Firmie Covec zabrakło wiedzyna temat funkcjonowania gospodarki, nie rozumieli znaczenie unijnych przepisów i dokumentacji w zakresie robót publicznych.

Marek Frydrych,doradca chińskiej firmy podsumował to krótko: _ Myśleli, że przyjechali doAfryki _. Europejskie firmy, które brały udział w ogłoszonym przez Polaków przetargu na budowę autostrady, od początku wyrażały wątpliwości w możliwość zrealizowania inwestycji przez Chińczyków. Ci z kolei - po sukcesach właśnie w Afryce przekonywali, że dysponują zarówno wystarczającymi środkami jak i odpowiednią kadrą, aby autostradę w Polsce zbudować - pisze _ WSJ _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokuratura zbada budowę A2. Wniosek PiS Jest śledztwo ws. niewywiązywania się z umów na rzecz podwykonawców i narażenie ich tym samym na milionowe straty.
W końcu pozwali Chińczyków. Na grube miliony Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała pozew do sądu przeciwko chińskiemu konsorcjum Covec o zapłatę kar umownych i odszkodowania.
Tagi: budowa autostrady a2, covec, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz