Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cyfrowa edukacja w Polsce. Ważne porozumienie

0
Podziel się:

Propozycją współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy oboma krajami w zakresie cyfrowej edukacji zaowocowały rozmowy polskiej delegacji pod przewodnictwem szefa MAC Michała Boniego z przedstawicielami chińskiego Ministerstwa Edukacji.

Cyfrowa edukacja w Polsce. Ważne porozumienie
(Stawinski/Reporter)

Propozycją współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy oboma krajami w zakresie cyfrowej edukacji zaowocowały rozmowy polskiej delegacji pod przewodnictwem szefa MAC Michała Boniego z przedstawicielami chińskiego Ministerstwa Edukacji - głosi komunikat MAC.

Podczas dzisiejszych rozmów polskiej delegacji przebywającej w Pekinie jej uczestnicy zadeklarowali, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie raport przybliżający plany działań obu państw w zakresie cyfryzacji edukacji. Ma on ułatwić określenie ich zakresu współpracy.

Strona chińska wstępnie zapowiedziała udział w międzynarodowym _ szczycie wielkiej koalicji na rzecz e-umiejętności _, zaplanowanym na koniec maja w Warszawie. Podczas spotkania ma zostać przybliżony obecny dorobek w sferze cyfryzacji edukacji oraz przykłady zastosowania nowych technologii i e-zasobów edukacyjnych.

_ - Władze Chin dużą wagę przykładają do tego, aby informatyzacja była wiodącą sferą. Kiedy kształcimy ludzi dla przyszłości, posiadanie kompetencji informatycznych stanowi jeden z podstawowych wymogów. Przywiązujemy coraz większą wagę do włączania nowych technologii w proces dydaktyczny i szkolenia nauczycieli. Chcemy też bardziej wykorzystywać już istniejące w internecie zasoby - podnosząc stopień ich wykorzystania w dydaktyce. Jest duża potrzeba zacieśniania współpracy z innymi resortami, ze względu na powiązanie edukacji z wieloma obszarami, w tym szczególnie gdy mówimy o cyfryzacji _ - podkreślił wiceminister edukacji Chin Pan Du Zhanyuan, odpowiedzialny za informatyzację.

Polski minister administracji i cyfryzacji zaznaczył, że jeśli nasze kraje chcą mieć silną pozycję i sprzyjać rozwojowi gospodarczemu, musimy uświadomić sobie, że edukacja trwa całe życie. _ Niezmiernie istotne jest to, aby budować nowoczesne podstawy nauczania poprzez takie programy, jak np. Cyfrowa Szkoła, czy zmniejszać dystans technologiczny między pokoleniami, tak jak z powodzeniem czyni to program Latarnicy 50+. Aby uczniowie, ucząc się w szkole, dysponowali kompetencjami cyfrowymi, niezbędne jest użycie zarówno sprzętu, jak i nowych technologii oraz przygotowanie nauczycieli, aby umieli z tych technik i zasobów cyfrowych korzystać _ - mówił Boni.

Polska delegacja rozmawiała również z przedstawicielami korporacji uniwersyteckiej Tongfang, uznawanej za potentata rynkowego i badawczego m.in. na rynku technologii informatycznych, produktów i usług dla energetyki czy ochrony środowiska. Firma jest autorem innowacyjnych rozwiązań biznesowych i teleinformatycznych przygotowywanych z myślą o administracji samorządowej.

Podczas spotkania w Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych należącej do China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), odpowiednika Agencji Badań Kosmicznych, polska spółka TTcomm podpisała z China Great Wall Industry Corporation (spółką należącą do CASC) list o współpracy w sferze telekomunikacji satelitarnej.

_ Rolą państwa jest wspieranie kontaktów na poziomie międzynarodowym, które mogą zaowocować współpracą przedsiębiorców oraz określenie ram działania - zostawiając biznesowi przygotowanie oferty na rynek, prowadzenie negocjacji i konkurencyjnych działań rynkowych _ - podsumował spotkania szef MAC.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni zdradza, kiedy skończą prace nad ustawą To, czy uda się je zakończyć już wiosną, czy dopiero przed wakacjami, zależy od tempa pracy ekspertów.
Szybki internet dla wszystkich? Boni podał datę Minister Michał Boni poinformował, że koszt budowy całej infrastruktury to około 25 mld zł, z czego znaczącą część stanowią środki unijne.
Cyfryzacja rozpoczęta. Dziś przestali nadawać sygnał - _ Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową _ - ekscytował się Michał Boni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)