Notowania

Cymański: Obama, Arłukowicz i Kluzik-Rostkowska ratują PO

Z wyborami jest jak z małżeństwem "widziały gały co brały".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Money.pl: Jarosław Kaczyński powiedział Agencji Reuters, że są sondaże, z których wynika, że PiS wygra wybory z PO. Cóż to za tajemnicze sondaże? *

*Tadeusz Cymański, europoseł PiS: *Prezesowi chodziło być może o sondaże wewnętrzne zamawiane przez PiS.

*Różnica między nimi, a tymi znanymi opinii publicznej jest więc duża. W jednym z ostatnich Platforma ma 49, a Prawo i Sprawiedliwość 27 procent. *

Jest spora różnica, nie lekceważę jej. Doświadczenie nauczyło mnie, że złe sondaże traktuję na serio, a do dobrych podchodzę z nieufnością. Nie ma niczego gorszego, jak zachwycić się badaniami opinii. Trzeba pracować, a urna prawdę nam powie. Choć jedno jest pewne, PO jest zawsze przeszacowane w sondażach.

*A PiS ma zawsze zaniżony wynik... *

Ta teza została już kilka razy udowodniona. W czasie wyborów reguła była taka, że Platforma w sondażach miała wysoko, natomiast wyniki wyborcze osiągała poniżej przewidywań. Z PiS było odwrotnie. Nie ekscytuje się jednak prognozami. Ani tymi, które są na plus dla PO, ani tymi, które są dobre dla PiS.

*Wybory jednak przegrywacie. Może tematy, którymi się zajmuje PiS, są nietrafione? Drożyzna na przykład. Jarosław Kaczyński był w sklepie na zakupach. Wyborcy tego nie kupili. *

To nie jest zły temat. Wielu socjologów uważa, że drożyzna zawsze jest doskonałym tematem do zajmowania opinii publicznej. Nie jest przypadkiem, że właśnie tego argumentu w kampanii z 2007 roku użył Donald Tusk i celnie nim uderzył naszego lidera.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t141825.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wie;ze;polityka;miesza;sie;z;rozrywka,83,0,850259.html) "PO wie, że polityka miesza się z rozrywką"
*Teraz Pana lider próbuje grać tym samym, ale mu nie wychodzi. *

To się okaże. Drożyzna jest faktem i spowoduje, że ludzie głosować będą również portfelem. Najgorzej jest z cenami żywności, a one zajmują w budżetach rodzin istotną pozycję. Rząd nic nie robi, nie prowadzi żadnych działań osłonowych. Ponad 400 tysięcy Polaków ma najniższe emerytury i renty i musi za te 600 złotych kupić jedzenie, opłacić rachunki. Rząd mu za to proponuje _ kino za złotówkę _ - mówił o tym Bartosz Arłukowicz. Ta propozycja, to jest prawdziwe _ kino _.

*W PiS zrodziła się inna propozycja: dodatek drożyźniany. Ale to też nie przekonało do Was wyborców. *

I to mnie dziwi. Zresztą każdy powinien być zdziwiony takim poparciem dla PO. Partia Tuska ma 49 procent w sytuacji, kiedy, mówiąc kolokwialnie, _ daje wtopę za wtopą _. Jedna autostrada siada, druga to samo, kłopoty ze Stadionem Narodowym - można by tak długo wyliczać. To jest bardzo dziwny sondaż, spodziewać się należało spadku, a tu proszę. Proponuję dlatego podejść do niego z dystansem.

*Opozycja też powinna się zastanowić, bo to pokazuje, że jest słaba. Nie potrafi działać i przekonać do siebie ludzi. *

To prawda, dlatego przekonuję, że trzeba podchodzić do tych sondaży z dystansem, ale nie lekceważąco.

*Może Jarosław Kaczyński nie jest wiarygodny dla wyborców? Niedawno mówił _ mamy inflację grubo ponad 5 procent _, a to lekka przesada. To jest naginanie rzeczywistości na własne potrzeby. Inflacja w maju wyniosła równo 5 procent. *

Niech pan nie wymaga ode mnie oceny własnego prezesa.

Na drugiej stronie przeczytaj co, według Cymańskiego, PiS powinno robić lepiej.

Nie musi Pan go oceniać - chce tylko z Panem poszukać odpowiedzi na pytanie dotyczące niepowodzeń PiS. Wymieniacie mnóstwo wpadek PO, a sondaże w dół.

Z wyborami jest jak z małżeństwem: _ widziały gały co brały _. Wybiorą Polacy Platformę, to ta będzie dalej rządzić. Naszym zadaniem w kampanii wyborczej jest wskazywanie tego, co nie udało się PO - musimy skonfrontować obietnice premiera z tym, co udało mu się zrobić.

Z pewnością powinniśmy robić pewne rzeczy skuteczniej. To na pewno. Ale podkreślam, wszystko jest dopiero przed nami. To jest dopiero rozgrzewka przed bitwą w kampanii. Mamy jeszcze czas na poważną refleksję.

Musimy się wziąć do działania, bo Platforma powinna zapłacić wysoką cenę za swoje błędy, zaniechania i za to, że nie spełniła większości swoich obietnic. Ale PO potrafi odciągać uwagę, transfery im pomogły, Arłukowicz, Kluzik-Rostkowska. Mają dobry PR.

Czyli PiS ma złych PR-owców?

Zawsze można mieć lepszych, nigdy nie jest idealnie. Nie jest też łatwo: Barack Obama przyjechał do Polski i udała się ta wizyta rządowi, zaczyna też działać prezydencja. Tu upatruje się dobrych notowań PO.

*To zatrzymajmy się przez chwilę przy prezydencji. W rozmowie z agencją Reuters prezes PiS mówi też, że Tusk wykorzystuje szefostwo w Radzie Europy do swoich celów politycznych. *

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t141829.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;to;my;wyprzedzamy;platforme,55,0,852535.html) Kaczyński: To my wyprzedzamy Platformę *Bo tak jest. Z tego powodu PO chciała wyborów na jesień, by pokazywać się w towarzystwie zagranicznych gości. A takie rozwiązanie będzie ze szkodą dla Polski. Zapowiada się ostra kampania a powinniśmy się skoncentrować na prezydencji.

*Pan jako europoseł doskonale rozumie, że prezydencja jest ważna dla Polski, dla Europy i lepiej byłoby jej nie zakłócać polskim piekiełkiem politycznym. *

To jest prawda. Powinniśmy razem zakopać te doły walki politycznej. Ale myślę, że odpowiedzialności nie zabraknie w tej sprawie nikomu.

*Na koniec tak dla relaksu, temat wakacji. Kaczyński krytykuje Radosława Sikorskiego, że ten namawia na wczasy w Egipcie, a nie w Polsce, ale pamiętam doskonale, jak prezes PiS mówił, że Polaków powinno być stać na wyjazdy do Egiptu na wakacje. *

Też pamiętam to doskonale. Jarosław Kaczyński mówił, że wszyscy Polacy powinni mieć taką możliwość. Sikorski natomiast mówi teraz jedźcie do Egiptu, a mało kogo na to stać. Jednak struktura wyborców PO i PiS jest inna. Platforma ma bogatszych wyborców. Może oni pojadą do Egiptu, jak im radzi minister.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t141829.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;to;my;wyprzedzamy;platforme,55,0,852535.html) Kaczyński: To my wyprzedzamy Platformę Szef PiS w wywiadzie dla Reutera, zarzucił Tuskowi zaniedbywanie polskich interesów w Unii. Sikorski: _ Prezesowi przydałby się urlop _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t142137.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/chwedoruk;kaczynski;odstawil;smolensk;wie;ze;nim;nie;wygra,241,0,852209.html) Chwedoruk: Kaczyński odstawił Smoleńsk. Wie, że nim nie wygra Najbardziej zagorzałą walkę partie stoczą o lewicowy elektorat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;pis;nie;poruszy;mlodych;a;po;nie;przeskoczy;barcelony,135,0,849799.html) Zwoliński: PiS nie poruszy młodych, a PO nie przeskoczy Barcelony Wyborcza nawalanka między _ towarzystwami _ rozpoczęta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t141850.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;polska;nie;potrzebuje;trampkarzy,117,0,849781.html) Kaczyński: Polska nie potrzebuje trampkarzy Według prezesa PiS, Tusk rzeczywiście księżom się nie kłania, za to kłania się SLD i chodzi na jego pasku. _ Musi wrócić polityka, która zmierza do tego, by Polska była sprawiedliwa _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t141845.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nalecz;o;kaczynskim;polityczna;pedofilia,45,0,849709.html) Nałęcz o Kaczyńskim: Polityczna pedofilia Doradca prezydenta niewybrednie podsumował wystąpienie prezesa PiS: _ Dla mnie to było jakieś polityczne molestowanie _.
Tagi: wybory 2011, PiS, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz