Notowania

nikos anastasiadis
24.02.2013 08:33

Cypr wybiera prezydenta. To on znajdzie sposób na kryzys?

Eksperci uważają, że aby odbić się od dna będą potrzebować co najmniej 17 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European People's Party/CC/Wikimedia)
Nikos Anastasiadis

*Na Cyprze rozpoczęły się dziś rano wybory prezydenckie. Zdecydowanym faworytem jest, tak jak w pierwszej turze, Nikos Anastasiadis, 66-letni przywódca konserwatywno-liberalnego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), głównej partii opozycyjnej. *

Jego rywalem będzie Stawros Malas, były minister zdrowia w rządzie ustępującego komunistycznego prezydenta Dimitrisa Christofiasa.

W pierwszej turze wyborów, która miała miejsce 17 lutego, Anastasiadis otrzymał 45 proc. głosów, a Malas 27 proc.

Przed nowym szefem państwa stoi trudne zadanie jak najszybszego zakończenia negocjacji z UE i MFW w sprawie pożyczki, jakiej wyspa potrzebuje, aby nie zbankrutować.

Cypryjski prezydent ma, zgodnie z konstytucją, praktycznie nieograniczone uprawnienia, jego decyzji parlament nie może zawetować.

Cypr wystąpił o pomoc od partnerów w strefie euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w czerwcu 2012 r. Wcześniej jego banki straciły ponad cztery mld euro z powodu restrukturyzacji greckiego długu w marcu 2012 r.

Eksperci uważają, że aby odbić się od dna, wyspa będzie potrzebować co najmniej 17 mld euro - tyle samo, ile wynosi jej roczne GDP. Jeśli do tego dodać cały istniejący już dług (obliczany na ok. 90 proc. PKB), zadłużenie wyspy sięgnie grubo powyżej 120 proc. PKB, który to próg MFW uważa za maksymalny do spłacenia przez jakiekolwiek państwo.

Na Cyprze uprawnionych do obowiązkowego głosowania jest ponad 545 tysięcy osób. Wybory prezydenckie odbywają się raz na pięć lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraj w kryzysie. Dziś muszą podjąć decyzję Prezydent, którego wybiorą Cypryjczycy, będzie musiał się podjąć negocjacji w sprawie międzynarodowej pomocy finansowej.
Kraj potrzebuje 17,5 mld euro. Nie ma rozstrzygnięcia Według oficjalnych danych pieniędzy w kasie państwowej wystarczy tylko do końca marca.
Prześwietlą unijny kraj przez gotówkę z Rosji Ministrowie finansów strefy euro chcą powierzyć prywatnej firmie ocenę podejmowanych przez Cypr działań.
Tagi: nikos anastasiadis, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz