Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr zamrozi kapitał w bankach? Tego domaga się Unia

0
Podziel się:

Wiarygodność tamtejszych banków została podkopana i żaden inwestor nie ulokuje już w przyszłości swego kapitału w tym kraju.

Cypr zamrozi kapitał w bankach? Tego domaga się Unia
(PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

Unia Europejska chce przekonać cypryjski rząd, aby w celu uniknięcia bankructwa zamroził kapitał w bankach - poinformowało agencję AFP unijne źródło zbliżone do negocjatorów.

_ - Władze Cypru do przyszłego wtorku mają do zrobienia trzy rzeczy: przedstawić możliwy i wiarygodny plan B w miejsce planu ratunkowego strefy euro i MFW odrzuconego we wtorek wieczorem przez cypryjski parlament, wprowadzić na długi okres zamrożenie kapitału zgromadzonego w bankach i przygotować fuzję dwóch głównych banków mających trudności _ - poinformowało to źródło, zastrzegając sobie anonimowość. Zwróciło przy tym uwagę na groźbę wyjścia Cypru ze strefy euro.

Cypryjskie banki pozostaną zamknięte do przyszłego wtorku, co ma m.in. zapobiec ewentualnym masowym wypłatom środków, mogącym pogłębić kryzys. W bankach złożone są już jednak zlecenia przelewów opiewające na miliardy euro, które mają być zrealizowane z chwilą otwarcia placówek. Unijne źródło podaje, że chodzi o siedem miliardów euro, lecz może to być jeszcze więcej.

AFP akcentuje, że decyzja o ewentualnym zamrożeniu kapitału spada na rząd w Nikozji. Traktaty europejskie przewidują możliwość zastosowania takiego rozwiązania, lecz decyzja ta jest polityczna - podkreśla unijne źródło.

Jeśli blokada kapitału nie zostanie wprowadzona, banki zostaną postawione w stan upadłości i cypryjskie władze będą musiały wyłożyć znaczące sumy na zrefundowanie depozytów do 100 tys. euro - podkreśla to anonimowe źródło zbliżone do negocjatorów.

Tak czy inaczej - jak wskazuje dalej źródło - wiarygodność banków na Cyprze została podkopana i żaden inwestor nie ulokuje już w przyszłości swego kapitału w tym kraju.

Znaczna część wszystkich pieniędzy zdeponowanych w bankach na Cyprze - 27 mld euro z 68,4 mld euro - należy do Rosjan (banków, firm i osób prywatnych). Ponadto zarejestrowane na Cyprze firmy winne są rosyjskim bankom - według różnych szacunków - od 40 mld USD do 60 mld USD.

Problemy coraz wyraźniejsze

Cypryjczycy w dalszym ciągu mogą pobierać tylko ograniczone sumy z bankomatów Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus, dwóch wielkich cypryjskich banków zagrożonych upadkiem. Coraz więcej firm woli jednak otrzymywać płatności gotówką niż kartami kredytowymi.

_ - Akceptujemy karty tylko w wyjątkowych przypadkach, jeśli nie ma innego wyjścia _ - powiedziała recepcjonistka hotelu Classic mieszczącego się w centrum starego miasta w Nikozji. W hotelu tym zatrzymało się wielu zagranicznych dziennikarzy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m222261.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jeszcze;dzis;plan;b;dla;cypru,245,0,1273333.html) *Plan B dla Cypru? Bez niego zbankrutuje * Trojka wstrzymała pożyczkę dla wyspy. Rząd poprosił o pomoc Rosję i ma dziś przedstawić awaryjny plan ratowania finansów publicznych. Właściciel dużej agencji turystycznej przyznaje, że jego firma w dalszym ciągu przyjmuje karty, a w przypadku zaufanych klientów także czeki. Martwi się jednak, co się stanie, jeśli problemy z bankami nie zostaną rozwiązane do początku przyszłego tygodnia.

_ - Zwykle płacimy nasze rachunki w połowie i na koniec miesiąca. Oznacza to, że 31 marca powinienem przelać na konta naszych partnerów około 400 tysięcy euro. Zawsze jestem bardzo punktualny w takich sprawach. Perspektywa opóźnienia spędza mi sen z powiek _ - powiedział PAP biznesman.

Na wyspie od 50 lat stacjonuje misja pokojowa ONZ. Płacąc lokalnym pracownikom i kontrahentom misja korzysta z usług Laiki Popular Bank, który - według pogłosek - cypryjski rząd rozpaczliwie stara się sprzedać Rosjanom. Według nieoficjalnych informacji na koncie w Laiki ONZ ma około milionaeuro.

Rzecznik prasowy UNFICYP (Pokojowych Sił ONZ na Cyprze) Michel Bonnardeaux powiedział, że misja na razie nie ma problemów z wypełnianiem finansowych zobowiązań._ - Wydział Operacji Pokojowych ONZ ma duże doświadczenie w prowadzeniu działalności w miejscach niestabilnych, gdzie nie ma bankomatów. Jesteśmy na przykład w Darfurze. Dlatego obecna sytuacja na Cyprze nie przeraża nas _ - zapewnił Bonnardeaux.

Przyznał jednak, że gdyby konto misji zostało opodatkowane lub gdyby bank upadł, sytuacja mogłaby się okazać skomplikowana. _ Opracowujemy więc stosowny plan działania _ - powiedział.

Z obawy przed utratą oszczędności wielu Cypryjczyków od soboty codziennie korzysta z bankomatów, aby wydostać z Laiki i Bank of Cyprus jak najwięcej pieniędzy. W większości gospodarstw domowych na Cyprze znajduje się teraz o wiele więcej gotówki niż zwykle.

Małe biznesy, takie jak piekarnie czy kioski z gazetami, które zwykle operują głównie gotówką, mają spory problem, ponieważ z powodu pozamykanych banków nie mogą deponować swoich dziennych utargów._ - Od sześciu dni trzymam wszystko pod materacem i kiedy słyszę najmniejszy szmer, sięgam po nóż _ - powiedział Kulis, właściciel kiosku z gazetami.

Na posterunku policji mieszczącym się na starym mieście w Nikozji policjant Stefanos Christodulu wskazuje jednak, że na razie policja nie zarejestrowała zwiększonej liczby napadów rabunkowych._ - Prawdę mówiąc, oczekujemy, że lada chwila to się zmieni i będziemy mieć pełne ręce roboty, ale na razie jest w miarę normalnie _ - powiedział Christodulu.

Potwierdził to Garo Jakubian, który zajmuje się naprawą i wymianą zamków. _ - W ciągu ostatnich kilku dni nie zauważyłem, żebyśmy mieli więcej roboty. Ale to nie oznacza, że włamań nie ma. Są, prawie codziennie _ - powiedział Jakubian. Dodał, że liczba włamań rośnie od około sześciu miesięcy, kiedy zaczął się kryzys.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie uratują Cypr? Ważne rozmowy Minister finansów Cypru Michalis Sarris rozmawia w Moskwie z przedstawicielami rządu Federacji Rosyjskiej o przełożeniu spłaty kredytu przyznanego przez Rosję w 2011 roku i udzieleniu przez nią nowej pożyczki.
Niemiecki minister tłumaczy się ws. Cypru Niemieccy politycy skrytykowali program ratowania Cypru przed bankructwem, określając jako poważny błąd zawarte w nim plany obciążenia specjalnym podatkiem również mniejszych wkładów bankowych.
Europejski Bank Centralny grozi bankierom Europejski Bank Centralny grozi, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)