Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w europie
12.12.2011 06:44

Czechy chcą ratować euro

Karel Schwarzenberg oświadczył, że jego kraj powinien dołączyć się do nowego paktu fiskalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg (na zdj.) oświadczył, że Czechy powinny włączyć się do powstającej umowy międzyrządowej w sprawie nowego paktu fiskalnego na rzecz ochrony euro. *

Jego zdaniem Republika Czeska nie ma innej możliwości, niż przekazanie Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu około 3,5 mld euro, gdyż będzie to swoista polisa ubezpieczeniowa dla państwa.

Na zakończonym w piątek szczycie UE uzgodniono m.in., że 200 mld euro trafi do MFW, który przeznaczy je na pomoc zadłużonym gospodarkom unijnym. 150 mld euro z tej kwoty miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów spoza eurolandu.

Wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Wielkiej Brytanii wyraziły gotowość przyłączenia się do nowej umowy w sprawie stabilizowania strefy euro, choć niektóre z nich zasygnalizowały swą ostrożność. Umowa taka oznaczałaby pogłębienie integracji gospodarczej, w tym ujednolicenie polityki fiskalnej.

Premier Czech Petr Neczas powiedział, że decyzja o tym, czy Praga przyłączy się do paktu fiskalnego, dopiero zapadnie. Według niego, wszystko zależy od ostatecznego kształtu dokumentu, z którego na razie są do dyspozycji tylko tezy.

_ - Jestem przekonany, iż pan premier jest świadom odpowiedzialności, którą w tym czasie ponosi za los Republiki Czeskiej i wie, że Republika Czeska nie powinna i nie może izolować się w Europie, gdyż byłoby to naprawdę wstąpieniem na równię pochyłą _ - podkreślił Schwarzenberg.

Sprawdź aktualne notowania korona czeska
Również czeska opozycja zapowiedziała poparcie dla rządu, jeśli zdecyduje się wziąć udział w planie stabilizacji strefy euro. W czeskiej telewizji ogłosił to szef Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSDD) Bohuslav Sobotka.

_ - Dla Republiki Czeskiej jest to dobre - _ zaznaczył Sobotka. _ - Jesteśmy w tej chwili odbiorcą netto środków z Unii Europejskiej, więc jeśli Unia Europejska spodziewa się po nas obecnie pewnego wkładu w ochronę strefy euro i stabilizację także naszych własnych miejsc pracy, to chodzi w tym również o pomyślny rozwój Republiki Czeskiej _.

Decyzję premiera Neczasa o wstrzymaniu się z decyzją w sprawie zaangażowania Pragi w pakiet fiskalny pochwalił natomiast prezydent Czech Vaclav Klaus. _ - Dobrze wiem, że już teraz cena jest wysoka i będzie wzrastać nie w sposób linearny, ale wykładniczy. Zatem uważam, że powinniśmy zachowywać się rozumnie _ - powiedział prezydent.

Czytaj więcej o problemach strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t129102.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/prawa;czlowieka;my;potrzebujemy;pieniedzy,226,0,954338.html) Prawa człowieka? My potrzebujemy pieniędzy Dariusz Rosati ujawnia kto może uratować Euroland i jak wysoka będzie cena.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/putin;bezinteresowny;oferuje;10;mld;dolarow;na;ratowanie;strefy;euro,155,0,959899.html) Putin bezinteresowny dla Unii. Jest powód Opozycyjny polityk i ekonomista Władimir Miłow określa wielkość pomocy proponowanej przez Rosję państwom strefy euro jako śmiechu wartą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t127685.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mozna;bylo;rozwiazac;problem;grecji;za;jedna;czwarta;ceny,37,0,952869.html) "Wtedy można było uratować Grecję taniej" Profesor Witold Orłowski ma mieszane uczucia po szczycie państw strefy euro.
Tagi: kryzys w europie, czechy, kryzys, euro, pomoc, ratunek, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz