Notowania

tarcza antyrakietowa
18.07.2007 19:36

Czechy: Polska ma inne podejście do negocjacji ws. tarczy

"Polska obrała "nieco inne" niż Czechy podejście w kontaktach z Amerykanami w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej na swym terytorium" - oświadczył minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*"Polska obrała "nieco inne" niż Czechy podejście w kontaktach z Amerykanami w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej na swym terytorium" - oświadczył minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg. *
"Może powinniśmy byli zharmonizować stanowiska, ale okazaliśmy się podróżnymi, którzy do tego samego miasta udają się różnymi drogami" - powiedział na spotkaniu w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie.

Schwarzenberg wskazał, że mimo braku wspólnego stanowiska Warszawy i Pragi wobec Waszyngtonu w sprawie tarczy, oba rządy są w kontakcie i następuje między nimi wymiana idei, czego wyrazem była niedawna wizyta prezydenta Vaclava Klausa w Polsce.

Nawiązując do trudności, które napotyka Praga w negocjacjach z Amerykanami na temat zainstalowania w Czechach radaru, będącego jednym z elementów systemu obrony przeciwrakietowej, czeski minister wskazał, że "USA są supermocarstwem i mają w zwyczaju postępować po swojemu".

"Porozumienie z Amerykanami nie jest jeszcze gotowe w 100 procentach, do uzgodnienia pozostają m.in. aspekty prawne i nie tylko. Radar jest ważną instalacją zlokalizowaną na czeskim terytorium i dlatego nasze warunki muszą zostać spełnione" - podkreślił.

We wcześniejszym wywiadzie dla "Financial Times Deutschland" Schwarzenberg mówił o amerykańskich gwarancjach bezpieczeństwa dla Czech.

Na spotkaniu w IISS szef czeskiej dyplomacji wykluczył rozpisanie referendum w sprawie zlokalizowania instalacji radarowej i zaznaczył, że decyzję podejmie parlament. Schwarzenberg nie ukrywał, że liczy, iż będzie to decyzja pozytywna.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz