Notowania

ustawa refundacyjna
28.12.2011 06:00

Część aptek nie podpisze umów z NFZ

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że decyzje dotyczące podpisywania umów z NFZ są pozostawione właścicielom aptek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

*Część właścicieli aptek zapowiada, że nie zawrze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia - poinformował wczoraj prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz. Wymóg ten wynika z przepisów ustawy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać 1 stycznia.*

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że decyzje dotyczące podpisywania umów z NFZ są pozostawione właścicielom aptek. - _ Wiem, że część aptekarzy z województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego nie zamierza podpisywać umów _ - podkreślił.

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb powiedział wczoraj, że stroną do rozmów z ministerstwem jest NRA. - _ Otrzymaliśmy od Naczelnej Rady Aptekarskiej zapewnienie, że umowy z NFZ będą podpisywane _ - powiedział.

Wczoraj stanowisko w sprawie niezawierania umów przyjęła Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. W komunikacie Izba podkreśliła, że aptekarze są zmuszeni do zajęcia tak zdecydowanego stanowiska, gdyż nie zostały jeszcze wydane akty wykonawcze do ustawy o refundacji leków: rozporządzenie o receptach, rozporządzenie w sprawie danych przekazywanych z aptek do NFZ. OIA zaznacza, że stwarza to sytuację, że aptekarz, podpisując umowę, nie zna przepisów wykonawczych, według których będzie ją realizował.

Jak podano, umów nie zamierza podpisać 314 aptek. Izba poinformowała, że spotkania w sprawie umów mają się odbyć w innych miastach województwa mazowieckiego na terenie działania warszawskiej OIA.

*Czytaj w Money.pl *[

850 leków bez refundacji. "Ta ustawa to knot" ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowa;lista;lekow;refundowanych;z;brakami,231,0,997351.html )

Wstrzymanie się z podpisywaniem umów z odziałem NFZ i nierealizowanie recept z pieczątką _ Refundacja do decyzji NFZ _ zaleciła aptekarzom Pomorsko-Kujawska Izba Aptekarska. Jej prezes Piotr Chwiałkowski przyznał, że Izba nie zamierza nikogo zmuszać do niepodpisywania umów z NFZ, a właściciele aptek, którzy nie są farmaceutami, wręcz nie mają obowiązku respektować jej uchwał.

- _ Generalnie jesteśmy przeciwko umowom aptek z NFZ. Obecnie takich umów nie ma, działamy na podstawie ustawy i nie słyszałem zarzutów co do funkcjonowania takiego systemu ze strony Ministerstwa Zdrowia, NFZ czy aptek _ - powiedział Chwiałkowski.

NRA początkowo apelowała do właścicieli aptek, by nie podpisywały umów z NFZ. Z apelu Rada wycofała się w połowie grudnia. Zwróciła się jednak do aptekarzy o podjęcie akcji protestacyjnej m.in. przeciwko formalizowaniu wydawania leków refundowanych. Domaga się m.in. zmian w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept.

NRA chce przyjęcia zasady, że każdemu ubezpieczonemu w ramach jego uprawnień, niezależnie od błędów formalnych na recepcie, przysługuje lek refundowany. Według aptekarzy, przepisy z ustawy refundacyjnej i rozporządzenia w sprawie recept nie zabezpieczają konstytucyjnych uprawnień pacjentów do otrzymania leków refundowanych, a aptekom przysługującego im prawa do zwrotu refundacji za leki wydawane z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Przeciwko przepisom z ustawy refundacyjnej dotyczącej recept protestuje także Naczelna Rada Lekarska. NRL sprzeciwia się zapisom ustawy refundacyjnej mówiącym, że wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ. Lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja. Argumentują, że to zadania biurokratyczne, które nie są elementem leczenia.

4 stycznia powołany przez Naczelną Radę Lekarską zespół ds. opracowania zmian ustawy refundacyjnej spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

O ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t134723.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;zdrowia;zdradza;nowe;fakty;w;sprawie;refundacji;lekow,88,0,986200.html) Arłukowicz odkrywa karty w sprawie leków Farmaceuci i lekarze alarmują, że pacjenci będą musieli biegać do NFZ po zwrot pieniędzy za refundowane leki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139727.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/leki;refundowane;od;stycznia;lekarze;wypisza;tylko;recepty;pelnoplatne,125,0,981117.html) Leki refundowane za 100 proc. ceny? Lekarze podjęli decyzję Po Nowym Roku lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t19132.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;o;refundacji;lekow;jest;niekonstytucyjna,116,0,994932.html) To już koniec leków za złotówkę? PiS skarży Od 1 stycznia 2012 roku ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać
Tagi: ustawa refundacyjna, apteki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz