Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpital
26.06.2007 19:00

Część szpitali zostanie zlikwidowana

Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali. Zostaną do niej włączone szpitale, których działalność jest niezbędna do zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Pozostałe szpitale mogłyby zostać przekształcone w zakłady opieki długoterminowej, a niektóre zlikwidowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Grzegorz Michałowski)

*Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali. Zostaną do niej włączone szpitale, których działalność jest niezbędna do zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Pozostałe szpitale mogłyby *
Projekt ustawy trafi teraz do parlamentu, a po przerwie wakacyjnej odbędzie się jego pierwsze czytanie. Zdaniem wiceministra zdrowia Bolesława Piechy jest szansa, by pod koniec września projekt został uchwalony i wdrażany.

Jak mówi Piecha, tworzenie sieci szpitali to "nowa rzecz" w systemie. W projekcie przewiduje się m.in. określenie liczby tzw. łóżek ostrych, jakimi dysponują polskie szpitale i ich zmniejszenie na rzecz leczenia długoterminowego, z jakim ma się do czynienia przy chorobach przewlekłych i związanych ze starzeniem się społeczeństwa.

Według wiceministra, te szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły zostać przekształcone właśnie w takie zakłady opieki. Ustawa nie zakłada, że muszą to być tylko podmioty publiczne.

Piecha przyznał, że wdrożenie sieci szpitali spowoduje konieczność unowocześnienia i modernizacji szpitali. Dodał, że sądzi, iż znajdą się na to środki. Wiceminister nie był w stanie określić, ile szpitali będzie w sieci, a ile w związku ze zmianami strukturalnymi zostanie zlikwidowanych.

_ Według projektu, szpital włączony do sieci, oprócz udzielania rutynowych świadczeń zdrowotnych, będzie podejmował wszelkie niezbędne działania na wypadek katastrof, awarii technicznych czy epidemii _.
W projekcie określono kryteria, które będą musiały spełnić szpitale, aby zostać włączone do sieci.

Będą ją tworzyć zwłaszcza te placówki, które m.in. zapewniają kompleksową opiekę nad pacjentem, udzielają świadczeń wysokospecjalistycznych, realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa zdrowotnego państwa, uczestniczą w kształceniu kadr medycznych oraz prowadzą badania naukowe.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecyduje ostatecznie minister zdrowia. Wcześniej jednak zasięgnie w tej sprawie opinii Krajowej oraz Regionalnej Rady ds. Szpitali.

_ Rząd chce, by ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2008 r., a pierwsze wnioski o włączenie szpitali do sieci były składane do 31 maja przyszłego roku. _

W projekcie ustawy uregulowano również zagadnienia związane z działaniami osłonowymi dla pracowników szpitali, które zmienią ich strukturę. Wejście placówki do sieci oznaczać bowiem może konieczność redukcji niektórych etatów.

Rząd proponuje możliwość zrefundowania całości albo części kosztów kursów i szkoleń specjalistycznych oraz pokrycie części kosztów odpraw dla pracowników. Przepisy te będą miały również zastosowanie do pracowników szpitala, któremu odmówiono włączenia do sieci lub podmiot go tworzący podjął decyzję o jego likwidacji.

Tagi: szpital, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz