Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Czujko: Urzędników musi być więcej, bo są przemęczeni

0
Podziel się:

Rozrost administracji to proces naturalny. Trzeba go przerwać siłą.

Czujko: Urzędników musi być więcej, bo są przemęczeni

Urzędników będzie przybywać - to pewnik. Ich przyrost rządzi się bowiem pewnymi prawami, które może powstrzymać tylko silna i zdecydowana wola. Państwo musi administrację plewić jak gospodyni ogródek. Bo jak się taka pani zapomni, to pewnego dnia już z gąszczu chwastów nie znajdzie drogi powrotnej do domu.

Zasadę, która warunkuje ciągły i niepohamowany wzrost liczby pracowników administracji sformułował Cyryl Northcote Parkinson, brytyjski historyk i badacz. W 1958 opublikował on książkę, w której tłumaczył prawo rządzące zachowaniem urzędników.

Według niego, przepracowany urzędnik (a niemal każdy pracownik administracji za takiego się uważa) szuka sposobu, by odjąć sobie obowiązków. Parkinson twierdzi, że ma na to trzy sposoby: pierwszy z nich, to zwolnienie się z pracy, drugi - prośba o możliwość przekazania części swoich obowiązków mniej zarobionemu koledze, i w końcu trzeci - czyli wniosek o przydzielenie dwóch podwładnych.

Każdy wybiera trzecie rozwiązanie. Pierwsze jest z oczywistych powodów bolesne i autodestrukcyjne, a drugie powoduje, że urzędnik zyskuje wroga - kolega zza biurka obok też przecież uważa, że jest przepracowany i raczej się nie ucieszy, gdy usłyszy, że ma pomóc komuś innemu.

Przepracowany urzędnik będzie szukał więc sposobu na otrzymanie do pomocy dwóch podwładnych. Nie będzie wnioskował o jednego, ponieważ w takim układzie nie udaje zbudować się relacji szef-pracownik, a ciężej jest obarczać swoimi obowiązkami partnera niż podwładnego. Gdy ich otrzyma - a w końcu dopnie swego - potrzeba tylko trochę czasu, by jeden z nich poczuł się przepracowany i tez poprosił o dwóch pomocników. Oczywiście, przydzielą ich nie tylko jemu - jego jeszcze nieprzemęczony kolega też dostanie pomocników, no bo przecież poczułby się pokrzywdzony, gdyby o nim zapomnieli. I tak toczy się błędne koło rozrostu administracji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t141969.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;ma;klopot;musi;znalezc;1;5;mld;zl,232,0,850664.html) Rząd ma kłopot. Musi znaleźć 1,5 mld zł
Cała teoria Parkinsona zasadza się na jednym założeniu. Że im więcej czasu mamy na wykonanie zadania, tym więcej czasu nam ono zabiera. Tylko wtedy niezależnie od tego, ilu podwładnych będzie miał przepracowany urzędnik, zawsze będzie miał coś do roboty – jak choćby administrowanie podwładnymi.

Dowodem na to, że to twierdzenie to prawda i na takiej zasadzie pracują nasi mnożący się jak króliki urzędnicy, są długie weekendy. Gdy nadarza się okazja do połatania kilku ustawowych świąt dniami wolnymi w całkiem pokaźny urlop, urzędnicze parkingi pustoszeją na całe tygodnie. Na co dzień tłoczne i wypełnione autami po brzegi w te dni świecą pustkami.

Jak to świadczy o pilności i liczbie zadań, które stoją przed urzędnikami? A no tak, że anachroniczną wysługę lat powinno się im liczyć w turnusach. Bo taka jednostka czasu jest adekwatna do określania kolejnych miesięcy, które płyną im na przesiadywaniu za biurkiem w poczuciu zawodowego bezpieczeństwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/mieli;zwalniac;urzednikow;a;ciagle;przyjmuja,73,0,773193.html) Mieli zwalniać urzędników, a ciągle przyjmują W ostatnim półroczu ministerstwa i urzędy wojewódzkie zwiększyły zatrudnienie o ponad 30 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t80068.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gras;zwolnimy;czesc;urzednikow,237,0,750317.html) Graś: Zwolnimy część urzędników Rząd użyje wszystkich metod, by do tego doprowadzić - powiedział Paweł Graś.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/urzednicy;moga;zaczac;pozywac;rzad,79,0,729423.html) Urzędnicy mogą zacząć pozywać rząd Czy planowana przez ministrów redukcja zatrudnienia w urzędach jest legalna?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)