Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy kobiety utworzą partię? Jest już gabinet cieni

0
Podziel się:

Danuta Huebner, premier Gabinetu Cieni, wskazywała, że wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do tego, jak ważne jest promowanie równości.

Czy kobiety utworzą partię? Jest już gabinet cieni
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Równość w każdej dziedzinie to dziś podstawa rozwoju nowoczesnych społeczeństw - mówiły członkinie gabinetu. Przedstawiły też swoją diagnozę sytuacji w Polsce oraz propozycje reform. * *Dziś drugi ostatni dzień kongresu, który w tym roku odbywa się pod hasłem _ Równość, Aktywność, Solidarność _.

Danuta Huebner, premier Gabinetu Cieni, wskazywała, że wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do tego, jak ważne jest promowanie równości._ - Iluzją dzisiaj jest myślenie, że może powstać silne państwo, że może powstać społeczeństwo szczęśliwych obywateli bez respektowania różnorodności, bez respektowania praw mniejszości różnego typu, bez etosu równości _ - mówiła Huebner.

- _ Emancypacja grup mniejszościowych, która ma miejsce w świecie, w Europie nie jest niczyim kaprysem, nie jest chęcią zrobienia komuś na złość, ale jest wynikiem bardzo głębokich przemian w strukturze społecznej, w strukturze kulturowej społeczeństw _ - dodała.

Małgorzata Fuszara, minister ds. równości, dodawała, że _ są kraje na świecie, które już dawno odkryły, że poprzez równość, poprzez zagadnienia równości płci, można nie tylko wspomóc swoją gospodarkę, ale wykreować kraje na kraje nowoczesne _.

Fuszara zaprezentowała wyniki badań na temat postrzegania Kongresu Kobiet w społeczeństwie. Wynika z nich m.in., że ponad połowa badanych o Kongresie słyszała, a kojarzy się on przede wszystkim ze zwalczaniem przemocy, tworzeniem żłobków i przedszkoli, walką o parytety oraz równe płace. Na pytanie, z czym przede wszystkim Kongres się kojarzy, badani w zdecydowanej większości odpowiadali, że _ jest to inicjatywa kobiet, które chcą działać na rzecz równości płci i praw wszystkich kobiet _.

_ Czasami usiłuje się nam odebrać to prawo do reprezentowania wszystkich kobiet _ - mówiła Fuszara, dodając, że myśli o politykach, bo - mówiła - jak pokazuje badanie, zdecydowanie nie chce odebrać tego prawa społeczeństwo.

Eleonora Zielińska, minister sprawiedliwości, mówiła, że prawo w Polsce wciąż w wielu dziedzinach pozostaje instrumentem do wykluczania kobiet, _ do ich represjonowania _.

_ Obecnie rzadziej się to odbywa poprzez dyskryminację wprost, aczkolwiek mamy jeszcze ciągle tego przykłady, jak choćby ustawa o dopuszczalności przerywania ciąży, niezwykle restrykcyjna _ - mówiła Zielińska. Dodała, że prawo do aborcji w Polsce nie ulega zmianie, choć, jak pokazały badania CBOS-u, dotyczy ono nie jednostek, ale _ co trzeciej kobiety w Polsce, która musiała sobie z problemem niechcianej ciąży co najmniej raz w życiu radzić _.

Minister sprawiedliwości podkreślała, że szef tego resortu, tworząc rządowe projekty ustaw, powinien być szczególnie uwrażliwiony na wszelką możliwą dyskryminację, szczególnie ze względu na płeć. Według Zielińskiej tak się jednak nie dzieje, a b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin był wręcz _ uczulony na słowo płeć _.

Magdalena Środa, minister edukacji gabinetu cieni, przedstawiła swój pogląd na niezbędną reformę szkolnictwa. Jak mówiła, polskie dzieci uczą się w szkole jak w skansenie, bo wiedzą, jak się rozmnaża pantofelek, może umieją zbudować barykadę, być może będą wiedziały, jak wziąć udział w powstaniu, ale nie potrafią założyć fundacji, niewiele wiedzą o systemie podatkowym, życiu społecznym.

Środa podkreślała, że jej reforma nie wymaga dużych nakładów finansowych, nie zakłada dodawania nowych przedmiotów czy likwidacji gimnazjów, ale zamiany myślenia nauczycieli. Chodzi o to, żeby szkoła uczyła myślenia, selekcji materiału, wnioskowania. _ Równość, różnorodność, rozumność _ - to hasła, które powinny zdaniem Środy definiować współczesne nauczanie.

Katarzyna Duczkowska-Małysz, minister rolnictwa, zwracała uwagę, że na obszarach wiejskich kumulują się wszystkie problemy, o których jest tu mowa. Bo dalej stamtąd do szkół, trudniej o miejsca pracy. _ Tam większe molestowanie, tam większe problemy patologiczne _ - wyliczała. Na pytanie, czy można z tego wyjść, Duczkowska-Małysz odpowiadała, że regiony wiejskie idą do przodu właśnie dzięki roli kobiet.

Gabinet cieni Kongresu Kobiet powstał w marcu 2011 r.; jak same o sobie mówią jego członkinie, jest konstruktywną propozycją, a nie opozycją wobec rządu. Monitoruje działania polityków i zwraca ich uwagę na sprawy szczególnie ważne dla kobiet.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)