Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy pieniądze w SKOK-ach są bezpieczne?

0
Podziel się:

Swoje oszczędności - w sumie 18,2 mld złotych - ma tu 2,63 miliona Polaków. Co z płynnością kas?

Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej SKOK
Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej SKOK (PAP/Jakub Kamiński)
bEEAbNGZ

Mimo niekorzystnego raportu Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącego Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, nie spadło zaufanie do tej instytucji. - _ Klientów stale przybywa _ - podkreślił prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak.

Chodzi o raport na temat sytuacji finansowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych za 2012 r.. KNF opublikowała go na początku czerwca. Komisja uznała, że aż 44 z 55 istniejących kas wymaga wprowadzenia pilnych działań restrukturyzacyjnych, także z wykorzystaniem funduszu stabilizacyjnego.

_ - Sytuacja w kasach jest ustabilizowana, chociaż na bieżąco musimy wykonywać ogromną pracę związaną z dopasowywaniem się do wyjątkowo niestabilnego otoczenia prawnego _ - powiedział Matusiak dziennikarzom w przerwie 21. Krajowej Konferencji SKOK.

bEEAbNHb

Prezes Kas wyjaśnił, że na ocenę SKOK-ów wypłynęły zmiany przepisów: rozporządzeń ministra finansów i ustawy o SKOK. Według prezesa, raport KNF był podsumowaniem tych niekorzystnych dla kas uregulowań. Ocenił, że _ forma zaprezentowania danych w raporcie przez KNF oraz niepowiadomienie Kasy Krajowej o terminie publikacji tego raportu były niefortunne _.

Co roku SKOK-om przybywa członków, rośnie wielkość depozytów, ale także kwota udzielonych kredytów i pożyczek - podkreślił zastępca dyrektora generalnego Rady Krajowej Wiktor Kamiński. W SKOK-ach obecnie (dane za pierwszy kwartał br.) oszczędności trzyma 2,63 mln Polaków (wobec 2,59 mln osób w 2012 r.).

Według danych za pierwszy kwartał oszczędności Polaków w SKOK-ach wynosiły 18,2 mld zł (w 2012 - 16,8 mld zł), a zaciągnięte pożyczki - 11,5 mld zł (w 2012 r. - 11,13 mld zł). Jak mówił Kamiński, co roku przybywa SKOK-om ok. 1,5 mld zł aktywów, na które składają się środki zgromadzone na na rachunkach oszczędnościowych i depozyty członków Kas. W pierwszym kwartale przyrost aktywów był na poziomie poprzednich lat - podkreślił.

_ - Jeżeli chodzi o poziom płynności w Kasach w tej chwili relacja pożyczek do oszczędności wynosi 67,5 proc., a zatem mamy wysoką płynność. Kasy mają wystarczające środki na to, by w każdym momencie swoje bieżące zobowiązania regulować _ - powiedział Kamiński.

bEEAbNHh

Matusiak dodał, że oszczędności Polaków zgromadzone w SKOK-ach są bezpieczne. Gwarantują je takie mechanizmy jak: fundusz stabilizacyjny Kasy Krajowej, możliwość ingerencji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) oraz możliwość wsparcia finansowego przez Narodowy Bank Polski. Pod koniec roku depozyty te zostaną objęte gwarancją BFG czyli będą one tak samo bezpieczne jak w bankach.

Zdaniem Kamińskiego, zmiana zasad prowadzenia rachunkowości znacząco wpłynęła na prezentację wyników Kas Spółdzielczych. Podczas gdy jeszcze w 2012 r. miały one zysk, to obecnie na skutek kolejnych zmian w przepisach Kasy wykazują straty, mimo że faktycznie kondycja SKOK-ów się nie zmieniła. Uważa on, że głównym problemem jest tryb wprowadzenia tych zmian. Kasy nie otrzymały tzw. okresów przejściowych i swoją rachunkowość musiały dostosowywać z dnia na dzień.

12 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o SKOK-ach. Mimo, że prezydent ją podpisał w połowie maja br., gdyż wprowadza ona korzystne rozwiązania dla członków SKOK i zwiększa stabilność systemu finansowego, to część przepisów w ubiegłym tygodniu skierował do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją.

Obecnie W Polsce działa 55 SKOK-ów, które dysponują ponad 1970 placówkami. Kasa Krajowa reprezentuje interesy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych przed organami administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz przed organizacjami międzynarodowymi.

bEEAbNHi
Czytaj więcej w Money.pl
SKOK-i kontra KNF. Zobacz, co z pieniędzmi 2,5 mln Polaków Udział złych kredytów w portfelach SKOK blisko czterokrotnie przewyższa te w bankach. Kasy twierdzą jednak, że raport KNF zawiera błędy.
SLD ma pomysł, jak rozdawać pieniądze Dzięki nim osoby nieposiadające zdolności kredytowej mogłyby oszczędzać, uzyskując przy tym dofinansowanie państwa w wysokości 20 proc. oszczędzonej sumy rocznie.
Wyłudzili milionowe kredyty. Usłyszeli zarzuty Akt oskarżenia obejmujący łącznie 35 zarzutów skierowano do Sądu Rejonowego w Wołominie.
bEEAbNHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)