Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
05.01.2006 09:43

Czy PO poprze budżet?

Platforma Obywatelska może poprzeć budżet na 2006 rok w głosowaniu 14 stycznia, jeśli będzie on uwzględniał ważne dla PO poprawki - mówi szef PO Donald Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Platforma Obywatelska może poprzeć budżet na 2006 rok w głosowaniu 14 stycznia, jeśli będzie on uwzględniał ważne dla PO poprawki - powiedział szef PO Donald Tusk.

„Nie wymachiwałbym szabelką, że my tutaj, nie czytając tego budżetu, będziemy go przekreślać. Powalczymy o poprawki. Jeśli uznamy, że coś tam udało się sensownego z punktu widzenia interesów kraju wygrać, to poprzemy budżet. Ale wydaje mi się to rzeczywiście mało prawdopodobne” - dodaje przewodniczący PO.

Trzecie czytanie projektu budżetu na 2006 rok w Sejmie zaplanowano na sobotę, 14 stycznia. Drugie czytanie ma odbyć się na posiedzeniu izby rozpoczynającym się w środę, 11 stycznia.

Przedstawiciele cieszącego się rosnącym poparciem w sondażach PiS, w tym premier Kazimierz Marcinkiewicz, nie wykluczali, że w przypadku nieuchwalenia budżetu na 2006 rok prezydent Lech Kaczyński mógłby rozwiązać parlament i ogłosić nowe wybory wiosną.

„Wydaje mi się, że Andrzej Lepper, Roman Giertych, Waldemar Pawlak, a nawet pan Olejniczak z SLD będą robili groźne miny, ale jeśli okaże się, że groźba wyborów staje się realna, to liderzy tych dzisiaj mniejszych partii mogą się w ostatniej chwili przestraszyć i zagłosować za budżetem” - uważa Tusk.

Jednakże czwartkowa „Rzeczpospolita” cytuje przedstawicieli Samoobrony i LPR, którzy twierdzą, że ich partie najprawdopodobniej zagłosują za budżetem - niezależnie od spełnienia ich żądań przez PiS - jeśli tylko w ustawie zostaną uwzględnione ważne dla obu klubów parlamentarnych poprawki.

Projekt budżetu, z autopoprawką przyjętą przez rząd PiS, zakłada zmniejszenie deficytu budżetu na 2006 rok do 30,55 mld zł z 32,57 mld zł zaproponowanych przez poprzedni gabinet. Dochody zostały zwiększone do 194,15 mld zł z 191,30 mld zł, natomiast wydatki zostały zwiększone 224,69 z 223,9 mld zł.

Tagi: budżet, platforma obywatelska, pis, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz