Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stopy procentowe
24.02.2006 13:55

Czy RPP obniży stopy procentowe?

Zdania analityków dotyczące najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i ewentualnej obniżki stóp procentowych są podzielone. Decydującymi czynnikami wymienianymi przez ekonomistów jest niska inflacja i dobry wzrost gospodarczy./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zdania analityków dotyczące najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i ewentualnej obniżki stóp procentowych są podzielone. Decydującymi czynnikami wymienianymi przez ekonomistów jest niska inflacja i dobry wzrost gospodarczy. *
Z ankiety agencji ISB przeprowadzonej wśród ośmiu ekonomistów wynika, że czterech z nich spodziewa się obniżki stóp procentowych o 25 pb, a czterech uważa, że stopy procentowe pozostaną w lutym niezmienione.

„Mimo, że gospodarka dobrze się rozwija, tak naprawdę nie ma presji na ceny, a z drugiej strony – mamy cały czas niską inflację i cel jest na razie niezagrożony” – uważa ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

Podobnego zdania jest ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

„Kluczowym argumentem za obniżką stóp o 25 pb w lutym jest niski poziom inflacji za styczeń na poziomie 0,7 %r/r, istotnie poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego” – ocenia Goettig.

Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

„Ewentualnym obniżkom stóp sprzyja również nadal silny złoty” – dodała Goettig.

Z kolei argumentami przemawiającymi przeciw obniżce stóp na najbliższym posiedzeniu jest lepsza od oczekiwań dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w styczniu.

„Przy niskiej inflacji i dobrym wzroście gospodarczym, a jednocześnie po ogłoszeniu danych o lepszej niż spodziewana dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, RPP ma ten komfort, że może poczekać z obniżkami do następnego posiedzenia” – powiedział Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

„Być może członkowie RPP będą chcieli poczekać na więcej danych, chociażby na PKB za czwarty kwartał” – dodał.

Posiedzenie RPP rozpoczyna się w poniedziałek 27 lutego, decyzja spodziewana jest we wtorek 28 lutego w godzinach popołudniowych.

RPP po raz ostatni obniżyła stopy 31 stycznia – do 4,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej

Tagi: stopy procentowe, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz