Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krauze
09.01.2006 06:27

Czy szef Prokomu Ryszard Krauze może być Bohaterem Roku Money.pl?

Jest uznawany za króla polskiej informatyki, chce być także królem biotechnologii. Rozmach z jakim działa budzi podziw. Chce stworzyć firmę o globalnym znaczeniu. To chyba wystarczające argumenty, aby zostać kandydatem Money.pl na bohatera roku 2005.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jest uznawany za króla polskiej informatyki, chce być także królem biotechnologii. Rozmach z jakim działa budzi podziw. Chce stworzyć firmę o globalnym znaczeniu. To chyba wystarczające argumenty, aby zostać kandydatem Money.pl na bohatera roku.

Jeśli uważasz, że zasługuje on na to miano, zagłosuj na niego w naszym plebiscycie (wystarczy kliknąć tutaj). Jesteś przeciwnego zdania? Oddaj głos negatywny! Na każdego z 20 nominowanych można bowiem głosować "za" lub "przeciw".

Ryszard Krauze jest nazywany królem polskiej informatyki. Wszystko za sprawą Prokomu, jednej z pierwszych polskich firm informatycznych. Ta spółka założona w 1987 roku (wtedy jeszcze pod nazwą Procom) w ciągu kilkunastu lat stała się niekwestionowanym liderem polskiej informatyki.

W tym czasie bez udziału Prokomu nie był realizowany w Polsce tak naprawdę żaden poważny projekt informatyczny. Firma informatyzowała NIK, ZUS, PZU, TP SA, PKO BP SA, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, KGHM i wiele innych instytucji, urzędów centralnych i spółek skarbu państwa.

Największym, a zarazem budzącym najwięcej kontrowersji było stworzenie nowego systemu ZUS. W ostatecznym rozrachunku okazało się jednak, że ten nowatorski na skalę światową projekt (praktycznie nikt wcześniej nie tworzył systemu podobnego do funkcjonującego w ZUS), jest przedstawiany za wzór dla krajów, reformujących swoje systemy emerytalne.

Dzięki temu, że w portfelu Ryszarda Krauze znajduje się ponad 30 spółek informatycznych, jest on w stanie zrealizować praktycznie każdy projekt informatyczny.

Imperium Krauzego to jednak nie tylko informatyka. W 2005 roku perłą w koronie okazał się Bioton. Od momentu debiutu (w marcu 2005 roku) akcje producenta polskiej insuliny zdrożały trzykrotnie. Jednak na sukces Biotonu Krauze czekał długo i cierpliwie. W firme, którą kupił 10 lat temu, zainwestował kilkadziesiąt milionów złotych, nie mając żadnych gwarancji powodzenia tego przedsięwzięcia.

Obok informatyki i biotechnologii trzecim filarem działalności Krauzego jest budownictwo. Obecnie w Warszawie realizuje, wraz z hiszpańskim potentatem budowlanym, firmą Fadessa, projekt - Miasteczko Wilanów. Za kwotę 650 mln złotych powstanie 2 tys. mieszkań.

Ryszard Krauze to nie tylko biznesmen, lecz także wielki sympatyk i mecenas sportu. Jest pomysłodawcą i twórcą największego polskiego turnieju tenisowego Idea Prokom Open, na który co roku przyjeżdżają gwiazdy światowego tenisa. Krauze jest także głównym właścicielem mistrza Polski w koszykówce mężczyzn - Prokom Trefla Sopot.

Tagi: krauze, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz