Notowania

zamieszki w afryce
28.06.2011 07:50

Dakar: Podpalali budynki, bo nie mieli prądu

W jednej z dzielnic stolicy Senegalu doszczętnie zdewastowano a następnie podpalono budynek urzędu skarbowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wiele budynków publicznych, w tym siedziba państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Senelec, zostało podpalonych w stolicy Senegalu przez demonstrantów protestujących przeciwko coraz częstszym i dłuższym wyłączeniom prądu.

W jednej z dzielnic stolicy doszczętnie zdewastowano a następnie podpalono budynek urzędu skarbowego. Rozwścieczeni demonstranci obrzucali interweniujących policjantów kamieniami i podpalali stosy opon samochodowych. Usiłowali też podpalić Pomnik Odrodzenia w Dakarze odsłonięty w 2009 r., ale uniemożliwiła im to policja.

Strategiczne rejony miasta strzeżone są przez wojsko. Ulicami przemieszczają się ciężarówki z żołnierzami uzbrojonymi w granatniki z gazem łzawiącym.

Przedsiębiorstwo Senelec nie jest w stanie już od kilku lat sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną i boryka się z brakami surowców energetycznych. Dlatego ucieka się do coraz częstszych przerw w dostawach prądu.

Reuter zwraca uwagę, że protesty wybuchły krótko po rozruchach z ubiegłego tygodnia, podczas których protestowano przeciwko próbie prezydenta Abdoulaye'a Wade'a dokonania zmian prawa wyborczego.

Zobacz relację z protestów z ubiegłego tygodnia (ang.):

Zdaniem opozycji, miały one na celu ułatwienie jego wyboru na kolejną kadencję w lutym przyszłego roku, a później przekazanie władzy jego synowi. Wade wycofał projekt z parlamentu zanim deputowani zdążyli przeprowadzić nad nim głosowanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t38075.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;odcina;prad;blackout;na;bialorusi,247,0,858615.html) Rosja odcina prąd. Blackout na Białorusi? Białoruś nie wywiązała się ze spłaty 1,5 mld rubli (146 mln zł).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t45933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prad;jest;za;drogi;sprawdz;gdzie;taniej,157,0,842141.html) Prąd jest za drogi? Sprawdź gdzie taniej Dowiesz się u jakiego dostawcy zapłacisz najmniej za prąd dzięki nowemu narzędziu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t46820.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;spodziewaja;sie;niedoborow;pradu,253,0,837373.html) Chiny spodziewają się niedoborów prądu Tego lata w Państwie Środka spodziewane są największe w historii przerwy w dostawie prądu.
Tagi: zamieszki w afryce, senegal, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz