Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
04.10.2005 13:10

Dalsza prywatyzacja PKN Orlen i Grupy Lotos po 2006 roku

Nafta Polska podtrzymuje chęć wprowadzenia do PKN Orlen i Grupy Lotos inwestorów branżowych. Według prezesa NP Adama Sęka dalsza prywatyzacja spółek nastąpi raczej po 2006 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wprowadzenie inwestora branżowego dałoby każdej z firm szanse na dostęp do własnego surowca" - powiedział dziennikarzom Sęk.

Dodał, że niewykluczony jest jeden wspólny inwestor dla obu spółek.

"Na dzień dzisiejszy uważamy, że funkcjonowanie dwóch odrębnych ośrodków produkcyjno-handlowych na polskim rynku to wariant najlepszy. Jak dotąd to się potwierdza. Jednak świat w dłuższym okresie czasu wskazuje na koncentrację, możliwe więc, że rynek wymusi konsolidację" - poinformował prezes.

Dodał, że Nafta Polska nie rozważa możliwości administracyjnego połączenia Grupy Lotos i PKN Orlen.

Według Sęka przyszły rok to czas na dokonanie analiz i modelu funkcjonowania sektora.

"Natomiast realizacja planów prywatyzacyjnych odbyłaby się odpowiednio później" - ocenił.

Nafta Polska ocenia, że dalsza sprzedaż akcji spółek byłaby możliwa dopiero po wydzieleniu Niezależnego Operatora Logistycznego (NOL).

Sęk ocenia, że NOL mógłby powstać w połowie przyszłego roku, o ile przyszły rząd zaakceptowałby plan powołania operatora. NOL byłaby to spółka powołana na bazie Naftobaz i rurociągów produktowych wydzielonych z PERN-u.

"NOL mógłby świadczyć pakiet usług - magazynowanie, przesył i przeładunek" - powiedział prezes NP.

Zdaniem Sęka później operator powinien być sprywatyzowany, co umożliwiłoby mu pozyskanie środków na rozbudowę logistyki.

"Byłyby to inwestycje wieloetapowe. Myślę jednak, że docelowo mogłyby iść w setki milionów dolarów" - powiedział prezes.

Tagi: pkn, lotos, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz