Notowania

produkcja przemysłowa
20.08.2014 07:50

Dane GUS dotyczące polskiego przemysłu

Mimo tego, trudno się spodziewać, by produkcja przemysłowa istotnie wzrosła - twierdzą analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Reporter)

Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat produkcji przemysłowej w lipcu. Trudno się spodziewać, by produkcja przemysłowa istotnie wzrosła. - _ O zauważalną poprawę będzie trudno _ - mówi analityk Domu Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj.

O 14.00 Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu. Według analityka, możemy oczekiwać wzrostu, ale niewielkiego. Łukasz Bugaj przypomina, że na początku miesiąca poznaliśmy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, który spadł poniżej 50 punktów, co może wskazywać ogólne pogorszenie warunków w polskim przemyśle.

Analityk mówi, że na lipcowe wyniki na pewno przekłada się już pogorszenie sytuacji za naszą wschodnią granicą.

Główny ekonomista BZ WBK Piotr Bielski spodziewa się, że może to być blisko 3-procentowy wzrost w skali roku, czyli będzie to lepszy wynik niż w poprzednim miesiącu. W czerwcu wskaźnik ten był wyższy o 1,7 procent w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego. Z drugiej strony jednak nie będzie to wynik rewelacyjny - dodaje.

W ocenie Bielskiego, to że już dwa poprzednie miesiące były słabsze, jeśli chodzi o produkcję przemysłową, na pewno w jakiejś części jest związane z napięciem za naszą wschodnią granicą.

Jeszcze do niedawna mieliśmy nadzieję, że spadek polskiego eksportu i produkcji tych towarów, które są wysyłane na wschód będzie kompensowany tym, że więcej będziemy wysyłać na zachód Europy. Niestety, ostatnie dane pokazują, że europejska gospodarka też odczuwa negatywne skutki zaostrzenia sytuacji na naszą wschodnią granicą.

Według prognoz resortu gospodarki, w lipcu produkcja przemysłowa liczona rok do roku mogła _ urosnąć _ o blisko 2 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Dobre dane dotyczące polskiego przemysłu Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 2,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Dane GUS umocniły złotego. Jak będzie jutro? Analitycy czekają na wydarzenie tygodnia i tłumaczą, jak wpłynie ono na naszą walutę.
Konsolidacja sektora górniczego Konsolidacja sektora górniczego to nowa propozycja górniczych związków zawodowych przedstawiona premierowi. Koncepcja konsolidacji sektora górnictwa węgla kamiennego zaproponowana została premierowi podczas spotkania przez górnicze związki zawodowe.
10 lokomotyw wielosystemowych PKP Cargo chce nabyć lokomotywy wielosystemowe. W związku z tym, już niedługo ogłosi przetarg na zakup 10 nowych lokomotyw.
Tagi: produkcja przemysłowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz