Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dane gus
25.04.2014 17:16

Dane GUS. W kwietniu poprawiły się nastroje konsumentów

Polacy lepiej oceniają zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację ekonomiczną kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Herchaft/Reporter)

Polacy lepiej oceniają zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację ekonomiczną kraju - wynika z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego.

_ Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 2,9 pkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 18,1 pkt proc., osiągając tym samym najwyższą wartość od grudnia 2010 r. _ - wskazano w komunikacie.

Dodano, że spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 5,3 i 5,1 pkt proc.) oraz dotyczące dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 4,0 pkt proc.). _ Nieznacznie obniżyły się natomiast oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,4 pkt proc.). W porównaniu do kwietnia 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 12,1 pkt proc. _ - zaznaczono.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie minus 22,2 pkt proc. (wzrost o 2,2 pkt proc.) i osiągnął wartość najwyższą od lipca 2010 r.

_ Wzrost wartości wskaźnika jest wynikiem bardziej optymistycznych przewidywań dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,1 pkt proc.), jak również przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost odpowiednio o 2,9 pkt proc i 1,1 pkt proc.) _ - wskazano w komunikacie.

Dodano, że w kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 14,9 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dane gus, gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz