Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Darmowy podręcznik. Ponad pół miliona zamówień

0
Podziel się:

Szkoły mogą zgłaszać zapotrzebowanie na Nasz Elementarz od połowy czerwca.

Darmowy podręcznik. Ponad pół miliona zamówień
(skynesher/iStockphoto)

Szkoły podstawowe zamówiły dotąd ponad 555 tys. egzemplarzy opracowanego na zlecenie MEN bezpłatnego podręcznika dla pierwszaków _ Nasz elementarz _ - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu edukacji Joanna Dębek.

W połowie czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło dyrektorom szkół podstawowych aplikację na portalu Systemu Informacji Oświatowej umożliwiającą złożenie zapotrzebowania lub wniosku na _ Nasz elementarz _; w ten sposób o podręczniki wystąpić mogą zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne.

Z danych MEN wynika, że zamówiono 551 229 podręczników dla pierwszaków w wersji standardowej (co stanowi 90 proc. zakładanej liczby podręczników) i 3 828 zaadaptowanych na potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

W wersji standardowej podręczniki zamówiło 11 982 szkół (91 proc. zakładanej liczby szkół), a w wersji zaadaptowanej 1147.

Szkoły mogą składać zamówienia na _ Nasz elementarz _ praktycznie do momentu rozpoczęcia dystrybucji podręcznika; wówczas lista dystrybucyjna zostanie zamknięta. O terminie zablokowania listy, uzgodnionym wcześniej z kuratorami oświaty, dyrektorzy szkół mają zostać powiadomieni z wyprzedzeniem.

Dla szkół, które w tym czasie nie złożą zamówienia, przewidziana jest możliwość ubiegania się o podręczniki z tzw. rezerwy, którą dysponować będą kuratorzy oświaty.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy _ Nasz elementarz _ pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje jej organ prowadzący (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.

We wrześniu do I klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.

Ponad tysiąc opinii do drugiej części elementarza

52,2 tysięcy osób obejrzało w internecie drugą część przygotowywanego przez MEN podręcznika dla klas I szkół podstawowych zatytułowanego Nasz elementarz, przesłano też 1127 opinii na temat jej zawartości - poinformowała Joanna Dębek.

Wczoraj minął ostatni dzień konsultacji społecznych dotyczących publikacji.

W drugiej części podręcznika znajdują się treści z zakresu języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Uczniowie spotkają się m.in. z cyframi i liczbami: 0, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. Poznają także nowe litery: N, C, ę, ą, Ł, B, G i Z. Uczniowie będą korzystać z niej przez trzy miesiące: grudzień, styczeń i luty.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części elementarza, także i teraz konsultacje trwały dwa tygodnie. Drugą część darmowego podręcznika można było oceniać od 23 czerwca do 7 lipca. Każdy zainteresowany mógł przesłać swoją opinię wykorzystując specjalny formularz na stronie internetowej.

_ - Najwięcej emocji wzbudziły dwa tematy: wprowadzenie nazwy świąt Bożego Narodzenia oraz kwestie związane z obroną praw zwierząt; chodziło o karpia. Oba postulaty zostały spełnione. Nazwa świąt Bożego Narodzenia pojawiła się jeszcze w trakcie trwania konsultacji. Główny postulat obrońców praw zwierząt - również znalazł odzwierciedlenie w ostatecznej wersji drugiej części elementarza _ - poinformowała Dębek.

W wersji podręcznika skierowanej do konsultacji przy opisywaniu świąt Bożego Narodzenia nigdzie nie pada ich nazwa, jest za to mowa o przygotowywaniu ozdób choinkowych, szykowaniu i pakowaniu prezentów, pieczeniu pierniczków oraz o świątecznych zakupach, w tym o kupowaniu drzewka. Nazwa zgodnie z postulatami została dodana. Z kolei, gdy mowa o potrawach na wieczerzę tata informował córkę, że zrobi karpia w galarecie. W nowej wersji tata mówi, że upiecze makowiec.

Według Dębek, inne, wysyłane w mniejszej liczbie opinie i pytania dotyczyły m.in. zasad dystrybucji elementarza, poleceń zawartych w podręczniku, a także problematyki społecznej. Duża grupa osób przesyłająca opinie przedstawiała się, jako rodzice.

_ - Aktualnie opinie są szczegółowo analizowane, a zmiany nanoszone. Już teraz jednak wiemy, że dzięki spostrzeżeniom przesłanym w trakcie konsultacji, niektóre ćwiczenia zostaną uproszczone, wybrane polecenia doprecyzowane, forma zwracania się do uczniów - ujednolicona _ - zaznaczyła rzeczniczka. Chodzi m.in. o wprowadzenie liczby mnogiej do treści poleceń, np. przypomnijcie sobie, ułóżcie, poszukajcie.

Dodała, że wprowadzane są zmiany w nazewnictwie niektórych przedmiotów i miejsc, tak by były one zrozumiałe dla wszystkich dzieci, np. _ kompakty _ zostały zastąpione _ płytami _, a _ salon _, który był w wersji skierowanej do konsultacji, został zastąpiony przez _ pokój _. Zmiany nie ominą strony graficznej elementarza.

Równolegle z konsultacjami społecznymi przeprowadzono szereg dodatkowych konsultacji metodologicznych i merytorycznych, nie tylko z ekspertami, ale też np. z Polskim Związkiem Głuchych, czy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Dębek zapewniła, że w najbliższym czasie, już po naniesieniu wszystkich zmian, ostateczna wersja drugiej części _ Naszego elementarza _ zostanie opublikowana na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl

Podobnym konsultacjom poddano pierwszą część _ Naszego elementarza _. Trwały one 17 do 30 kwietnia. Na stronę, gdzie udostępniony był podręcznik, weszło w tym czasie blisko 63 tys. osób. Do resortu edukacji wpłynęło 361 opinii, w tym połowa neutralnych. Oceny się rozłożyły w zasadzie pół na pół, prawie tyle samo było pozytywnych, co negatywnych.

_ Nasz elementarz _ ma trafić do rąk uczniów I klas szkół podstawowych już 1 września tego roku. Jego główną autorką jest Maria Lorek, która w swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji i podręczników dla dzieci. Podręcznik ma składać się z czterech części.

Uczniowie dostaną go bezpłatnie - będzie on własnością szkoły wypożyczaną uczniom. Ma służyć trzem rocznikom uczniów. W roku 2015 r. podręczniki bezpłatne, przygotowane na zlecenie MEN, trafią do uczniów klas II, a w 2016 r. - uczniów klas III.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)