Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
14.01.2006 15:35

Debata nad budżetem - kto za, a kto przeciw?

To nie jest budżet naszych marzeń, ale załatwia najważniejsze sprawy - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas sobotniej debaty budżetowej. Posłowie opozycji, z wyjątkiem SLD, zapowiadają, że mogliby poprzeć projekt budżetu na 2006 r. po spełnieniu ich warunków.

Podziel się
Dodaj komentarz

To nie jest budżet naszych marzeń, ale załatwia najważniejsze sprawy - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas sobotniej debaty budżetowej. Posłowie opozycji, z wyjątkiem SLD, zapowiadają, że mogliby poprzeć projekt budżetu na 2006 r. po spełnieniu ich warunków.

"Nie jest to budżet naszych marzeń. Jest to budżet, który załatwia najważniejsze sprawy, zaczyna realizować zadania niezbędne do naprawy państwa" - powiedział premier podczas II czytania projektu ustawy budżetowej na 2006 r. Szef rządu powiedział później dziennikarzom, że jest spokojny o uchwalenie budżetu przez Sejm.

Zdaniem wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej, "budżet na 2006 rok jest solidny, ale napięty; napięty, ale mimo to realny".

Gilowska złożyła zapowiadaną już poprawkę, wskazującą źródła finansowania dodatkowych 1,3 mld zł wydatków socjalnych, wynikających z dwóch uchwalonych niedawno ustaw o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera, poprawka odpowiada treści przyjętej w środę autopoprawki, z której jednak rząd wycofał się w piątek, aby nie spowalniać prac nad budżetem. Zakłada ona, że dochody państwa zwiększą się o 553,4 mln zł, a wydatki zmniejszą o 746,6 mln zł.

PO, tak jak zapowiadała, złożyła ponad 120 poprawek przynoszących ok. 3 mld zł oszczędności, głównie w administracji. Zbigniew Chlebowski (PO) podkreślił, że wnioski te oparto o 5 postulatów; na pierwszym miejscu jest konsolidacja finansów publicznych i tzw. tanie państwo. PO uzależnia głosowanie nad budżetem od przyjęcia tych poprawek. "Jeśli poprawki zostaną odrzucone, zagłosujemy za odrzuceniem budżetu" - przestrzegał.

"Samoobrona gwarantuje, że jeśli nie będzie rewolucyjnych przesunięć środków, zagłosuje za tym budżetem" - powiedział lider Samoobrony Andrzej Lepper. Uważa on, że rząd PiS jest "zdeterminowany i odważny", aby podejmować decyzje niepopularne, ale ważne dla Polski. "Naszym obowiązkiem jest pomóc w tym, dopóki będziemy widzieć, że to idzie w dobrym kierunku, w kierunku rozwoju Polski" - powiedział.

Również Bogusław Kowalski zadeklarował w imieniu Ligi Polskich Rodzin poparcie budżetu. Liga wycofała się z wcześniej zapowiadanych poprawek, które miały przynieść m.in. znaczne oszczędności w administracji. Chce natomiast przeznaczyć 200 mln zł na kolej zamiast na integrację europejską.

Swoje poprawki zgłosiło też PSL, nie zajmując jednak jednoznacznego stanowiska w sprawie budżetu. Jan Łopata zaznaczył, że poprawki "zachowują równowagę budżetową".

Jedynie Stanisław Stec (SLD) zapowiedział jednoznacznie, że jego klub nie poprze projektu budżetu. Dodał, że jego partia nie będzie miała wpływu na realizację budżetu. Zarzucał rządowi, że nie zapewnił wystarczających środków na zwalczanie bezrobocia ani na wydatki socjalne.

Za poparciem projektu budżetu zdecydowanie opowiedział się Stanisław Ożóg w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość. Podkreślił, że ten budżet rozpoczyna realizację szeregu założeń programu PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział w sobotniej "Rzeczpospolitej", że jeżeli do wyznaczonego na 24 stycznia głosowania nad budżetem nie uda się stworzyć żadnej koalicji, PiS zagłosuje przeciw budżetowi, by umożliwić przedterminowe wybory.

"Na pewno przed głosowaniem nad budżetem jakaś koalicja musi powstać. Jeżeli nie powstanie, konieczne będą wcześniejsze wybory" - powiedział.

Tagi: budżet, rząd, marcinkiewicz, pis, lpr, samoobrona, po, sld, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz