Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debiut JSW na GPW zagrożony? Związki chcą strajkować

0
Podziel się:

Związkowcy nie chcą się zgodzić na 5,5 proc. podwyżki płac. Domagają się 10 procent i dlatego na 9 czerwca zapowiadają strajk.

Debiut JSW na GPW zagrożony? Związki chcą strajkować
(PAP/ Andrzej Grygiel)

O odłożenie na bok własnych interesów oraz wykorzystanie wszystkich możliwości do osiągnięcia kompromisu zaapelowali do związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
przedstawiciele resortów gospodarki i skarbu, wojewoda śląski oraz zarząd firmy.

Apel to efekt piątkowego przerwania rozmów na temat kształtu porozumień, które mają poprzedzić wprowadzenie JSW na giełdę. Toczące się w Katowicach negocjacje przerwano, gdy w czasie ich trwania związkowcy przesłali do siedziby spółki faks zapowiadający na 9 czerwca strajk w kopalniach.

Związki zarzuciły zarządowi i stronie rządowej pozorowanie dialogu; zarząd uznał postępowanie związkowców za niezrozumiałe i zarzucił stronie społecznej grę _ nie fair _. W sobotnim apelu przedstawiciele ministerstw, zarząd oraz wojewoda ponownie zapewnili, że są gotowi do kontynuowania rozmów.

_ Apelujemy, odłóżcie na bok własne interesy. Teraz najważniejszy jest interes pracowników i ich rodzin! Apelujemy, aby wykorzystać wszystkie możliwości do osiągnięcia kompromisu. Jesteśmy skłonni zapomnieć o przykrym incydencie z Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i prowadzić dalsze rozmowy. Wszystko dla dobra załogi JSW _ - czytamy apelu.

Związkowcy na razie nie odnieśli się do apelu. Mają to zrobić w poniedziałek; wtedy również zamierzają przedstawić szczegóły zaplanowanego na 9 czerwca strajku w kopalniach. Ich załogi mają strajkować przez dwie godziny na każdej zmianie.

Przedstawiciele zarządu JSW są zaskoczeni zapowiedzią strajku. Przypominają, że faks z informacją o nim wpłynął do spółki podczas ustalania finalnych zapisów porozumienia.

_ - Jako pracodawcy poczuliśmy się oszukani, gdyż w chwili, gdy my dążyliśmy do kompromisu, związkowcy już wcześniej planowali strajk. Do końca ufaliśmy, że uda nam się osiągnąć kompromis _ - tłumaczył prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Prowadzone w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego negocjacje dotyczyły m.in. gwarancji zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW, utrzymania dominacji państwa w spółce oraz darmowych akcji pracowniczych dla całej załogi. Resort skarbu zapewnia, że związkowe postulaty w tym zakresie są spełnione; strona społeczna chce jednak, aby było to potwierdzone stosownymi porozumieniami.

Punktem spornym pozostaje tegoroczny wzrost wynagrodzeń w spółce. Związki chcą podwyżki płac o 10 proc.; zarząd uzależniał dotąd podwyżki od wprowadzenia efektywnościowego modelu wynagradzania. W piątek przedstawił jednak propozycję wzrostu płacy zasadniczej o 5,5 proc.; dalszy wzrost wynagrodzeń byłby związany z efektywnością pracy. Dla związkowców taka propozycja jest nie do przyjęcia. Właśnie krótko po jej ogłoszeniu wysłali do spółki faks z zapowiedzią strajku.

Zgodnie z aktualnym harmonogramem Ministerstwa Skarbu Państwa, JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca. Skarb Państwa zachowa ponad 50 proc. akcji spółki, tym samym utrzymując nad nią kontrolę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;jsw;wejdzie;na;gielde;6;lipca,159,0,831647.html) Grad: JSW wejdzie na giełdę 6 lipca Wejście kopalni na warszawską giełdą zostało przesunięte. Pierwotnie debiut był planowany na 30 czerwca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;sprzeda;ponad;30;procent;akcji;jsw,161,0,841889.html) Grad sprzeda ponad 30 procent akcji JSW Ministerstwo Skarbu chce pozyskać ze sprzedaży kopalni od 3 do 4 miliardów złotych. Debiut JSW na giełdzie zaplanowano na 6 lipca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazki;czekaja;na;rozmowy;pozniej;strajk,46,0,841262.html) Związki czekają na rozmowy. Później strajk? Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie wyznaczyli daty strajku, do którego ma dojść w przypadku braku porozumienia poprzedzającego upublicznienie firmy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)