Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debiut na NewConnect - szanse i zagrożenia

0
Podziel się:

NewConnect ma status ASO (Alternatywnego Systemu Obrotu) i prowadzony jest przez GPW poza głównym parkietem. Odbiorcami tej oferty są przede wszystkim młode przedsiębiorstwa, nawet w fazie startup-ów.

Debiut na NewConnect - szanse i zagrożenia
(kryczka/iStockphoto)

Rynek kierowany jest do młodych, dynamicznych firm, dla których jest to najkorzystniejsza droga do sfinansowania swoich innowacyjnych projektów, która w dłuższym okresie czasu pozwoli dołączyć do grupy dużych spółek. Rynek ten stał się na tyle atrakcyjny w regionie, że chęć wejścia na niego deklarują spółki zagraniczne.
Ze względu na charakter podmiotów uczestniczących w tym obrocie, rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, co prowadzi do niższego kosztu pozyskania kapitału. Ponadto rynek ten jest często traktowany jako przedszkole dla rynku głównego. Skorzystanie z tej formy obrotu giełdowego niesie za sobą różnego typu zalety i wady zarówno dla samych spółek, jak i inwestorów.

Szanse jakie niesie ze sobą rynek:

1.Pozyskanie kapitału w trudnym okresie kredytowania inwestycji przez banki, zwłaszcza dla początkujących spółek. Można zwrócić na to uwagę szczególnie w ostatnim okresie, który przy złej sytuacji systemu bankowego powoduje ograniczenia możliwości kredytowania przedsiębiorstw nie posiadających odpowiedniego doświadczenia na rynku. Z tego też powodu młode spółki coraz częściej sięgają po kapitał z rynku NewConnect. W bieżącym roku liczba debiutantów w alternatywnym obrocie może być rekordowa. Poniżej wykres przedstawiający ilość debiutów w poszczególnych latach:

_ Ilość debiutów w poszczególnych półroczach: _


_ Źródło: Opracowanie własne na podstawie www.newconnect.pl _

2.Emitenci posiadają szereg ułatwień formalnych w porównaniu do rynku głównego. Muszą składać tylko uproszczone raporty bieżące i raporty półroczne oraz audytowane raporty roczne. W porównaniu do rynku regulowanego nie muszą publikować: raportów kwartalnych, raportów półrocznych z audytem.

3.Spółki mogą swobodnie wybrać standardy rachunkowości według których będą przygotowywać raporty.

4.W polskim ASO istnieją prostsze procedury związane z dopuszczeniem i samym obrotem spółki.

5.Inwestowanie w innowacyjne projekty jest w stanie przynieść ponadprzeciętne zyski w krótkim okresie czasu.

6.Rynek ten ma niskie koszty emisji i obrotu.

7.Łatwy dostęp do perspektywicznych i dynamicznie się rozwijających firm.

Zagrożenia dla rozwoju rynku alternatywnego:

1.Brak płynności notowanych walorów co wiąże się z niskim wolumenem i niewielką ilością i wartością transakcji co przedstawia wykres poniżej.

_ Średnia wartość transakcji na sesję (zł), dane półroczne: _

_ ** _

_ _

_ Źródło: opracowanie własne na podstawie www.newconnect.pl _

2.Brak precyzyjnej polityki informacji inwestycyjnej.

3.Dużo małych i niedoświadczonych spółek w których inwestowanie jest obarczone większym ryzykiem.

4.Brak indeksu spółek wiodących, który promowałby spółki spełniające oczekiwania dobrych i rzetelnych relacji inwestorskich, związanych chociażby z jasną i rzetelną informacją finansową.

5.Trudności w wyjściu z inwestycji dla indywidualnych inwestorów, spowodowane niskimi obrotami i małym wolumenem transakcji.

6.Duża ilość groszowych spółek, co przekłada się na niebezpieczeństwo nagłej zmiany kapitalizacji notowanych walorów, ponadto utrudnia dokonanie przez rynek giełdowy adekwatnej wyceny spółki, a więc takiej, która powinna oscylować na poziomie zbliżonym do jej wartości godziwej. Zjawisko to uniemożliwia też dokonanie racjonalnej decyzji inwestycyjnej, gdyż zakłóca wycenę ryzyka, jakie towarzyszy inwestowaniu w papiery wartościowe.

7.Brak ostrych wymogów formalnych dotyczących polityki informacyjnej, może odcinać możliwości działania na tym rynku dużych funduszy inwestycyjnych.

8.Popularyzacja zjawiska związanego z insider trading.

9.Raczej trudno jest pozyskać kapitał proporcjonalny do tego z głównego parkietu.

NewConnect będąc młodym rynkiem na pewno swoje najlepsze lata ma jeszcze przed sobą. Jego aktualny rozwój przebiega bardzo dynamicznie co widać po ilości już przeprowadzonych, ale także planowanych debiutów. W dalszym ciągu na rynku brakuje spółek do których głównie kierowano ten rodzaj źródła kapitału tzn. sektor nowoczesnych technologii i innowacji. Rynek może wejść na kolejny etap rozwoju gdy spółki na nim notowane będą coraz lepiej dbały o swoich inwestorów, co przyciągnie większy kapitał i pozwoli podnieść płynność akcji na nim notowanych.

ipo
giełda
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)